خبر اولسیاسی

مخالفت شورای امنیت با عضویت کامل فلسطین در سازمان ملل متحد

ریاست شورای امنیت از عدم دستیابی به توافق برای موافقت با پیشنهاد فلسطین برای عضویت کامل در سازمان ملل متحد خبر داد.

میدل ایست نیوز: ریاست شورای امنیت سازمان ملل متحد از عدم دستیابی به توافق برای موافقت با پیشنهاد فلسطین خبر داد که بر اساس فلسطین خواستار عضویت کامل در سازمان ملل متحد گردید. این شکست در حالی رقم خورد که دو سوم اعضای کمیته مربوطه موافق درخواست فلسطین بودند.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی فلسطین، محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین در سپتامبر سال 2011 طی درخواستی رسمی خواستار پیوستن فلسطین به سازمان ملل متحد شد اما این سازمان تنها با اعطای جایگاه عضویت ناظر به فلسطین در نوامبر سال 2012 موافقت کرد.

هفته گذشته فلسطین یکبار دیگر درخواست عضویت خود را با ارسال نامه‌ای به شورای امنیت فعال کرد که دوشنبه گذشته روند بررسی آن آغاز شد.

نشست دوم کمیته پذیرش اعضای جدید در پشت درب‌های بسته برگزار شد اما فانیسا فرازیر سفیر کشور مالت که ریاست دوره‌ای شورا امنیت را بر عهده دارد اعلام کرد: برای عضویت فلسطین در سازمان ملل اجماعی وجود ندارد.

فرازیر بدون اشاره به نام کشوری خاص افزود دو سوم اعضای شورای امنیت با عضویت کامل فلسطین موافقت دارند اما این کمیته نمی‌تواند بدون اجماع تمام اعضا تصمیمی اتخاذ نماید.

البته این به معنای آن نیست که این پیشنهاد از سوی فلسطین دیگر قابل طرح نباشد چرا که هر یک از کشورهای عضو در شورای امنیت می‌توانند این پیشنهاد را برای تصویب مطرح نماید.

بر اساس اعلام برخی منابع دیپلماتیک این پیشنهاد می‌تواند در 18 آوریل جاری مجدداً از سوی الجزایر مطرح شده و مجدداً در شورای امنیت مورد بررسی قرار گیرد.

رابرت وود معاون سفیر امریکا در سازمان ملل متحد روز دوشنبه در این خصوص اعلام کرد: رویکرد ما در این موضوع تغییری نکرده و تاکید داریم هر گونه به رسمیت شناخته شدن کشور فلسطین باید در چارچوب توافق با اسرائیل انجام شود و نه توافق با سازمان ملل متحد.

وی افزود: امریکا پایبند به قانون است چرا که قانون تصریح دارد اگر شورای امنیت خارج از توافق دو طرفه با عضویت کشور فلسطین در سازمان ملل متحد موافقت نماید کمک‌های مالی به سازمان را قطع خواهد کرد.

ریاض منصور سفیر فلسطین در سازمان ملل متحد نیز این هفته اعلام کرد: ما فقط خواستار دستیابی به جایگاه قانونی خود در جامعه بین الملل هستیم و امیدواریم با درخواست ما در 18 آوریل موافقت شود.

منبع
مرکز اطلاع رسانی فلسطین

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا