سیاسی

بورل در گفت‌وگو با امیرعبداللهیان:
پاسخ نظامی ایران دور از انتظار نبود

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با بیان اینکه پاسخ نظامی ایران دور از انتظار نبود، از رویکرد ایران مبنی بر پایان عملیات علیه رژیم صهیونیستی در مقطع کنونی ابراز خرسندی کرد.

میدل ایست نیوز: مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از اینکه عملیات علیه رژیم صهیونیستی از نظر ایران پایان یافته است ابراز خرسندی کرد و گفت: از نظر اتحادیه اروپا حمله  به بخش کنسولی سفارت ایران در دمشق به دلیل نقض کنوانسیون وین محکوم است.

بر اساس بیانه وزارت خارجه ایران، وزیر خارجه ایران و  نماینده عالی اتحادیه اروپا در امور خارجی و سیاست امنیتی، در تماسی تلفنی در خصوص موضوعات مهم منطقه ای و بین المللی، ازجمله عملیات ایران در پاسخ به تجاوزات نظامی رژیم صهیونیستی به ویژه به بخش کنسولی سفارت  ایران در دمشق و همچنین تداوم بحران انسانی در غزه بحث و گفت‌وگو کردند.

حسین امیر عبداللهیان با اشاره به تجاوزات مکرر رژیم صهیونیستی ازجمله هدف قرار دادن نیروهای مستشاری ایران در مبارزه با تروریسم در سوریه تأکید کرد، حمله نظامی رژیم صهیونیستی علیه اماکن دیپلماتیک ایران در دمشق، نقض آشکار کنوانسیون وین و عبور از خط قرمز ایران بشمار می رود.

امیرعبداللهیان افزود: در برابر انفعال دیپلماتیک سازمان ملل متحد و شورای امنیت در صدور حتی یک بیانیه در محکومیت این اقدام،  ایران راهی جز تنبیه رژیم صهیونیستی در چارچوب دفاع مشروع نداشت.

وزیر امور خارجه ایران ضمن تاکید بر موفقیت آمیز بودن اقدام نظامی  کشورش  در چارچوب دفاع مشروع خاطرنشان کرد: پس از پایان عملیات، این پیام داده شد که از نظر ایران موضوع پایان یافته است، اما در صورت اقدام متقابل رژیم صهیونیستی، پاسخ تهران فوری، گسترده و حداکثری خواهد بود.

جوزف بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز در این تماس با اشاره به اینکه پاسخ نظامی ایران دور از انتظار نبوده است، از اینکه این عملیات از نظر ایران پایان یافته ابراز خرسندی  و تاکید کرد: از نظر اتحادیه اروپا حمله  به بخش کنسولی سفارت ایران در دمشق به دلیل نقض کنوانسیون وین محکوم است.

بورل در ادامه از تلاش های دیپلماتیک اتحادیه اروپا برای حل بحران در غزه و پایان دادن به رنج و درد مردم این منطقه خبر داد و از ایران خواست ضمن خویشتنداری به تحقق این امر کمک کند.

منبع
الجزیره

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا