سیاسی

مشاور امنیت ملی عراق:
سفر اردوغان به عراق موجب جهش کیفی در روابط دو کشور خواهد شد

مشاور امنیت ملی عراق سفر قریب الوقوع رئیس جمهور ترکیه به بغداد را موجب جهش کیفی در زمینه روابط بین دو کشور دانست.

میدل ایست نیوز: قاسم الاعرجی، مشاور امنیت ملی عراق، سفر قریب الوقوع رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه به کشور در ماه جاری را یک جهش کیفی در زمینه روابط بین دو کشور به شمار آورد.

به گزارش «الصباح» الاعرجی گفت که سفر اردوغان با امضای یادداشت‌های تفاهم مهم در چارچوب ارتباط راهبردی، شراکت، حمل و نقل، انرژی، امنیت، اقتصاد و همکاری تجار دو کشور به پابان خواهد رسید.

وی ضمن اشاره به اهمیت ویژه پرونده آب برای محمد شیاع السودانی نخست وزیر عراق و وجود کمیته عالی بین عراق و ترکیه برای بررسی این پرونده، گفت که جمهوری اسلامی ایران از عراق، خواستار فعال‌سازی عهدنامه 1975 (الجزایر) که درباره سهمیه‌بندی آب دو کشور شده است.

مشاور امنیت ملی عراق افزود که سفر رئیس جمهور ترکیه به عراق، جهشی کیفی در سطح روابط، تفاهم و همکاری بین دو کشور به شمار می آید به ویژه آنکه عراق خواستار پایان دادن به اختلافات از جمله مساله گروه‌های مسلحی است که به هر دو کشور حمله می کنند.

الاعرجی خاطرنشان کرد که عناصر گروه‌های مسلح باید سلاح‌ها را زمین بگذارند و در سریع‌ترین زمان ممکن، به این وضعیت پایان دهند.

وی به تلاش عراق در راستای ثبات سیاسی و اجتماعی مستمر که برای اجرای برنامه‌ها به دولت فضای کافی می‌دهد، اشاره کرد.

رسانه‌های ترکیه اعلام کرده بودند که رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه قصد دارد 22 آوریل برای نخستین بار طی 12 سال گذشته به عراق سفر کند.

منبع
الصباح

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا