سیاسی

رایزنی امیرعبداللهیان و بورل درباره تحولات غزه و پرونده هسته‌ای

وزیر امور خارجه ایران و نماینده عالی اتحادیه اروپا در امور خارجی و سیاست امنیتی در گفت‌وگویی تلفنی روابط ایران و اتحادیه اروپا و مسائل منطقه‌ای را بررسی کردند.

میدل ایست نیوز: حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و جوزپ بورل، نماینده عالی اتحادیه اروپا در امور خارجی و سیاست امنیتی، طی تماسی تلفنی درباره مناسبات اتحادیه اروپا و ایران و مسائل منطقه‌ای گفت‌وگو کردند.

بر اساس بیانیه وزارت امورخارجه ایران، امیرعبداللهیان ضمن تاکید بر لزوم پایان دادن هر چه سریع‌تر به نسل‌کشی و جنایات رژیم صهیونیستی در جنگ علیه غزه، تحرک جدی منطقه‌ای و بین‌المللی با نقش آفرینی واقعی سازمان ملل با در نظر گرفتن خواسته‌ها و آمال بحق فلسطین را مورد تاکید قرار داد.

وی با اشاره به نقش سازنده سپاه پاسداران در کمک به امنیت پایدار در منطقه و مبارزه با تروریسم، خواستار توجه اتحادیه اروپا در احترام به نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران در چارچوب حقوق بین‌الملل شد.

وزیر امور خارجه ایران اقدام نظامی ایران در پاسخ به حمله رژیم صهیونیستی به سفارت ایران در دمشق را در چارچوب دفاع مشروع خواند.

امیرعبداللهیان از تداوم گفت‌وگو میان اتحادیه اروپا و ایران در راستای پیشبرد همکاری‌های فیمابین استقبال کرد.

وی در پاسخ به بورل، با یادآوری تلاش‌های صورت گرفته و گام‌های مثبت ایران در دیپلماسی لغو تحریم‌ها، به زیاده خواهی برخی طرف‌های مقابل در مذاکرات اشاره کرد و افزود: همکاری آژانس و ایران در مسیر خوب قرار دارد و ما از سفر رافائل گروسی مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به ایران استقبال می‌کنیم.

مسئول امور خارجی و سیاست امنیتی اتحادیه اروپا نیز در این گفت‌وگوی تلفنی، با تاکید بر این که اتحادیه اروپا خواهان تنش با جمهوری اسلامی ایران نیست، از اقدامات سازنده و گام‌های مثبت، همزمان با تداوم رایزنی‌های دیپلماتیک میان جمهوری اسلامی ایران و اتحادیه اروپا استقبال کرد.

بورل با اشاره به مطالبات گسترده بین‌المللی برای دستیابی هر چه سریعتر به آتش‌بس در جنگ غزه و تبادل اسرا، خواستار تمرکز همه طرف‌ها برای دستیابی به صلح و ثبات پایدار از طریق تشکیل کشور مستقل فلسطینی شد.

وی همچنین از نقش مثبت ایران در کاهش تنش‌ها و بازگرداندن صلح و ثبات به منطقه استقبال کرد.

منبع
وزارت خارجه ایران

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا