سیاسی

روایت ریاست اقلیم کردستان عراق از دیدار بارزانی و رئیسی

رئیس اقلیم کردستان عراق در دیدار با رئیس جمهوری اسلامی ایران بر تقویت روابط دوجانبه تاکید کرد.

میدل ایست نیوز: نچیروان بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق و ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری اسلامی ایران، در دیدار صبح امروز خود در تهران بر تقویت روابط دوجانبه ایران، عراق و اقلیم کردستان تاکید کردند.

به گزارش رووداو، بر اساس بیانیه ریاست اقلیم کردستان عراق، در این دیدار که با حضور معاون رئیس اقلیم کردستان و وزیر داخله و هیئتی از ریاست اقلیم کردستان برگزار شد، دو طرف بر تقویت روابط میان ایران، عراق و کردستان بر اساس حسن همجواری و منافع مشترک و ارتقای سطح مبادلات تجاری و روابط اقتصادی تاکید و از روابط ریشه دار و تاریخی بین جمهوری اسلامی و اقلیم کردستان تمجید کردند.

بر اساس این بیانیه ابراهیم رئیسی مراتب تقدیر و تشکر خود را از اقلیم کردستان به خاطر ارائه تسهیلات و کمک‌ها به زائران ایرانی هنگام عبور از اقلیم کردستان برای زیارت عتبات عالیات ابراز کرد.

رئیس اقلیم کردستان عراق نیز در این دیدار به نوبه خود از حمایت‌ها و کمک‌های ایران به عراق و اقلیم کردستان تقدیر کرد.

بر اساس بیانیه منتشر شده، دو طرف همچنین در این دیدار بر ضرورت و اهمیت ادامه هماهنگی و همکاری مشترک بین جمهوری اسلامی ایران، عراق و اقلیم کردستان برای حمایت از امنیت و ثبات در منطقه تاکید کردند.

در بیانیه رسمی ریاست جمهوری ایران، «نچیروان بارزانی» در این دیدار ضمن ابراز خوشحالی از تجدید دیدار خود با رئیس جمهور ایران، با بیان اینکه اشتراکات دینی، تاریخی و فرهنگی، در طول سالیان متمادی همسایگی، پیوندهایی عمیق را میان دو طرف ایجاد کرده است، از جمهوری اسلامی ایران به عنوان دوست روزهای سخت و کشوری که همواره در هنگام بروز مشکلات کنار عراق و اقلیم کردستان بوده است، صمیمانه قدردانی کرد.

رئیس اقلیم کردستان عراق با قدردانی از نقش شهید قاسم سلیمانی در امنیت و بقای کردستان تاکید کرد: شالوده عراق جدید و روابط امروز فیمابین برآمده از همکاری مبارک ایران و عراق است و لذا ایران برای ما صرفاً یک همسایه نیست. اگر انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی نبود، معلوم نبود جنبش کرد امروز چه سرنوشتی داشت. رعایت حرمت این همکاری‌ها و تعاملات خط قرمزی است که ما هرگز از آن عبور نخواهیم کرد.

بارزانی با بیان اینکه مرزهای ایران و اقلیم کردستان حتی در دوران کرونا نیز بسته نشد، گفت: انتظار ما از ایران آن است که همچنان برای رفع مشکلات در عراق و ساختن کشوری آباد و پیشرفته در کنار ما باشد. روابط گذشته ما افتخارآمیز است و تلاش ما بر این است که آینده‌ای درخشان و بهتر از گذشته بسازیم.

رئیس اقلیم کردستان تصریح کرد: هیچ عقل سلیمی اجازه نمی‌دهد ما روابط با کشوری قدرتمند و دوست را به همکاری با رژیمی که امروز در بدترین موقعیت خود قرار دارد، ترجیح دهیم. رئیس اقلیم کردستان عراق همچنین بر پایبندی بر اجرای کامل توافق امنیتی ایران و عراق تاکید کرد.

همچنین بخوانید:

رئیسی خواستار جلوگیری از سوء استفاده رژیم صهیونیستی از خاک اقلیم علیه ایران شد

منبع
رووداو

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا