سیاسی

دیدار معاون وزیر خارجه امریکا با رئیس اقلیم کردستان عراق

معاون وزیر خارجه امریکا در امور امنیت مدنی، دموکراسی و حقوق بشر با رئیس اقلیم کردستان در اربیل دیدار کرد.

میدل ایست نیوز: نچیروان بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق، در اربیل از «اوزرا زیا» معاون وزیر خارجه امریکا در امور امنیت مدنی، دموکراسی و حقوق بشر استقبال کرد.

به گزارش «رووداو» ریاست اقلیم کردستان عراق در بیانیه‌ای اعلام کرد که در این دیدار که با حضور الینا رومانوسکی سفیر امریکا در بغداد برگزار شد، بر حمایت از حقوق بشر، تقویت آزادی و دموکراسی در اقلیم کردستان تاکید و نقش سازمان‌های غیر دولتی در جامعه، امور پناهندگان و آوارگان بررسی شد.

بارزانی و زیا درباره برخی ملاحظات و نقض‌ها در آزادی‌ها و حقوق بشر تبادل نظر کردند و بر سر ضرورت ادامه همکاری طرف‌های مربوطه اقلیم کردستان و امریکا برای بهبود این زمینه‌ها در اقلیم کردستان توافق و بر تقویت ارزش‌های مشترک و صیانت از مولفه‌های دینی و ملی تاکید کردند.

از طرفی مسئول امریکایی فرهنگ هم‌زیستی و بردباری در اقلیم کردستان عراق را ستود و آمادگی کشور خود در کمک به اقلیم در تقویت حوزه‌های حقوق بشر، آزادی‌ها و دموکراسی و نقش قانون را اعلام کرد و اقلیم کردستان را شریک مهم امریکا به شمار آورد.

اوضاع ایزدی‌ها و اهمیت اجرای توافقات بین دولت اقلیم کردستان عراق و دولت فدرال درباره عادی‌سازی اوضاع، انتخابات پارلمان اقلیم کردستان، بازگشت داوطلبانه آوارگان و زندگی و اوضاع معیشتی آوارگان و پناهندگان در اردوگاه‌ها دیگر محورهای گفت‌وگوی دو طرف در این دیدار بود.

گفتنی است زیا پیش از این با محمد شیاع السودانی نخست وزیر عراق دیدار کرد.

منبع
رووداو

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا