سیاسی

تأکید محمد بن سلمان و مخبر بر ادامه روند تقویت روابط ایران و عربستان

ولیعهد عربستان در تماس تلفنی با سرپرست قوه مجریه ایران شهادت رئیس جمهور فقید این کشور را تسلیت گفت و بر ادامه روند تقویت روابط دو کشور تأکید کرد.

میدل ایست نیوز: محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان، در گفت‌وگوی تلفنی با محمد مخبر، سرپرست قوه مجریه ایران شهادت ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور فقید ایران را تسلیت گفت.

به گزارش خبرگزاری رسمی عربستان، ولیعهد این کشور در این تماس تلفنی ضمن تسلیت شهادت ابراهیم رئیسی و حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه فقید ایران، برای آنان و دیگر قربانیان طلب رحمت و مغفرت کرد.

سرپرست قوه مجریه ایران نیز از ابراز همدردی ولیعهد عربستان قدردانی کرد.

طرفین همچنین روند پیشرفت در روابط دوجانبه در عرصه‌های گوناگون را شایسته تحسین دانستند و بر اهمیت ادامه همکاری‌ها در این راستا تأکید کردند.

همچنین بر اساس گزارش خبرگزاری رسمی ایران (ایرنا) محمد بن سلمان در این تماس تلفنی که بعدازظهر امروز (جمعه) صورت گرفت، ضمن تسلیت شهادت رئیس جمهور ایران تصریح کرد: حادثه پیش آمده، برای ما بسیار دردناک بود. فقدان آقای رئیسی دل همه ما را به درد آورد و از دست دادن وزیر امورخارجه ایران که با وزیر امور خارجه ما بسیار دوست بودند، نیز جانکاه بود.

ولیعهد عربستان افزود: ارسال پیام تسلیت و آمدن فرستاده ویژه و وزیر امور خارجه به تهران وظیفه ما برای همدردی با شما بود و راهی که آن عزیزان برای احیا و توسعه روابط آغاز کردند، همچنان از سوی عربستان با قوت ادامه خواهد یافت.

بن سلمان با تاکید بر اهمیت توسعه روابط ایران و عربستان برای منطقه و جهان اسلام اظهار داشت: تهران و ریاض نقش محوری در منطقه و جهان اسلام دارند و با گسترش روابط فیمابین می‌توانند آینده درخشانی را برای منطقه رقم بزنند.

وی در این ارتباط تلفنی آمادگی کشورش برای گسترش روابط اقتصادی را اعلام کرد.

مخبر نیز در این تماس تلفنی از پیام‌های محبت آمیز و همدلانه پادشاه و ولیعهد عربستان سعودی در ضایعه دردناک شهادت رئیسی و همچنین حضور نماینده ویژه پادشاه و وزیر امور خارجه این کشور در مراسم ادای احترام به رئیس جمهور و یاران شهیدش، تشکر کرد و افزود: ما دو شخصیت مهم، تاثیرگذار و دلسوز را به همراه جمعی دیگر از خادمان از دست دادیم و به سوگ نشستیم.

وی توسعه روابط با همسایگان و کشورهای دوست را از جمله موفقیت‌ها و راهبرد‌های مهم رئیسی دانست و گفت: فقدان رئیس جمهوری مردمی و پرتلاش همچون آقای رئیسی برای ما سخت است اما حرکت کشور هیچ تغییری نخواهد کرد و همان روح علاقه و اطمینان میان ایران و عربستان در دوره رئیس جمهور شهید، همچنان ادامه خواهد داشت.

سرپرست قوه مجریه ایران تأکید کرد: تداوم سیاست همسایگی دولت سیزدهم و توسعه مناسبات با کشورهای منطقه تنها گزینه پیش روی همه ما است و همراهی و همدلی با یکدیگر ضامن ثبات و شکوفایی در منطقه است.

وی روابط ایران و عربستان را برای جهان اسلام کلیدی خواند و افزود: علی رغم مخالفت برخی قدرت‌ها، امروز روابط ما به سطح خوبی رسیده و منطقه به گسترش این ارتباطات به شدت محتاج است و دو کشور می‌بایست با افزایش تعاملات اقتصادی و رفع موانع خصوصاً برای بخش‌های خصوصی دو کشور و رفع نیازهای متقابل، بتوانند این روابط سیاسی را بیش از پیش پشتیبانی کرده، ارتقا بخشیده و پایدار کنند.

مخبر در این تماس تلفنی از دستور بسیار خوب ولیعهد عربستان برای استقبال از زوار ایرانی نیز تشکر و بر دعوت رئیس جمهور شهید تأکید کرد و افزود: همانگونه که رئیس جمهور فقید ما پیش از این از جنابعالی برای سفر به ایران دعوت کرده بود، مجدداً از جنابعالی دعوت می‌کنم به کشور دوست و برادر خود سفر کنید.

بر اساس بیانیه دفتر ریاست جمهوری ایران، ولیعهد عربستان ضمن پذیرش این دعوت متقابلا از سرپرست ریاست جمهوری برای سفر به عربستان دعوت کرد.

پیش از این، هیئتی بلندپایه از عربستان به ریاست شاهزاده منصور بن متعب بن عبدالعزیز، مشاور ملک سلمان و یکی از بزرگ‌ترین اعضای خانواده سلطنتی از نظر سنی، و با حضور وزیر خارجه عربستان برای تسلیت شهادت رئیس جمهور و وزیر خارجه ایران به تهران سفر کرده بود.

منبع
واس

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا