سیاسی

اسد در دیدار با محمد مخبر:
روابط ایران و سوریه راهبردی و تغییر ناپذیر است

رئیس جمهور سوریه که برای عرض تسلیت شهادت همتای فقید ایرانی خود و همراهان وی به ایران سفر کرده است، با سرپرست ریاست جمهوری این کشور دیدار کرد و گفت: روابط ایران و سوریه راهبردی و متکی بر اصول تغییرناپذیر است.

میدل ایست نیوز: بشار اسد رئیس جمهور سوریه که به منظور ابراز تسلیت شهادت ابراهیم رئیسی رئیس جمهور فقید ایران و هیات همراه وی به دولت و ملت ایران، به تهران سفر کرده بود، پیش از ظهر امروز پنجشنبه با محمد مخبر سرپرست ریاست جمهوری ایران دیدار کرد.

به گزارش «ایرنا»، مخبر در این دیدار، ضمن تشکر از ابراز همدردی و همبستگی دولت و ملت سوریه با مردم ایران، استحکام ارکان نظام جمهوری اسلامی ایران و مهم‌تر از آن هدایت‌های مدبرانه رهبر ایران را از عوامل اصلی عبور بی‌خطر کشور از مقطع حساس و سخت شهادت جمعی از بهترین خدمتگزاران مردم دانست.

وی با اشاره به میزبانی ایران از بیش از 60 هیات خارجی که برای ادای احترام به رئیسی و همراهان وی به ایران سفر کرده بودند و همچنین آغاز به کار بدون تاخیر دور جدید مجالس خبرگان و شورای اسلامی ایران در ایام پس از شهادت رئیس جمهور فقید، تصریح کرد: با وجود چنین ضایعه بزرگی جمهوری اسلامی ایران همچنان مقتدرانه به حرکت خود ادامه داده و دولت نیز در همان مدار و مسیری که رئیس جمهور فقید ایران تعیین کرده بود، در حال حرکت است و اداره امور کشور بدون هیچ خللی به پیش می‌رود.

سرپرست ریاست جمهوری در ادامه با اشاره به راهبرد اساسی دو کشور جمهوری اسلامی ایران و سوریه در حمایت از جریان مقاومت، توطئه دشمن برای ضربه زدن به محور مقاومت و نیز روابط دوستانه ایران و سوریه را شکست خورده دانست و افزود: اوج این شکست امروز در غزه رقم خورده است، جایی که رژیم جنایتکار صهیونیستی با وجود برخورداری از پشتیبانی کامل چندین قدرت بزرگ جهانی، در برابر رزمندگان جریان مقاومت ناکام مانده و به هیچ یک از اهدافش دست نیافته است.

مخبر در بخش دیگری از سخنانش گسترش، تقویت و تعمیق روابط منطقه‌ای و بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران را از دستاوردهای رئیس جمهور و وزیر امور خارجه فقید ایران برشمرد و خاطرنشان کرد: امروز تعاملات گسترده ایران با کشورهای اسلامی، همسایه و همسو و نیز قدرت‌ها و کشورهایی که مخالف یکجانبه‌گرایی هستند، معادلات قدرت در دنیا را تغییر داده است.

وی با تاکید بر ضرورت فعال شدن بخش‌های خصوصی دو کشور برای گسترش همکاری‌های اقتصادی فیمابین، بر سرعت بخشیدن به روند اجرای توافقات میان دو کشور، به ویژه توافقاتی که در سفر رئیسی به سوریه حاصل شد، تاکید کرد.

اسد نیز در این دیدار ضمن تسلیت مجدد شهادت رئیس جمهور و جمعی از مسئولان ایران به دولت، ملت و خانواده این شهدا اظهار داشت: اگر چه از دست دادن فردی همچون رئیسی بسیار سخت و غیرقابل جبران است، اما شهادت چنین افراد ارزشمندی نیز، مایه آثار و برکات فراوانی خواهد بود.

وی با بیان اینکه نظام جمهوری اسلامی ایران با وجود برخورداری از شخصیت‌های بزرگ، نظامی متکی بر ارکان‌ها و ساختار اداری منسجم و نه افراد است، تصریح کرد: نظام جمهوری اسلامی ایران در طول ۴۴ سال گذشته در مواجهه با بحران‌های عظیم، آبدیده و مستحکم شده و توطئه‌های دشمن یا رخدادهای تلخ این چنینی نه امروز و نه در آینده نمی‌تواند خللی در آن ایجاد کند.

رئیس جمهور سوریه با اشاره به عظمت حضور حماسی مردم در تشییع این افراد تاکید کرد که روابط ایران و سوریه راهبردی و متکی بر اصول تغییرناپذیر است.

منبع
ایرنا

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا