اقتصادی

آرامکو نیمی از عرضه سهام جدید خود را به خارجی‌ها اختصاص داد

عربستان سعودی در حالی قرار است حدود ۱۱.۲ میلیارد دلار از سهام شرکت ملی نفت خود، آرامکو، را در بورس واگذار کند که بیش از نیمی از این سهام برای فروش به شرکت‌های غیر عربستانی در نظر گرفته شده است.

میدل ایست نیوز: عربستان سعودی در حالی قرار است حدود ۱۱.۲ میلیارد دلار از سهام شرکت ملی نفت خود، آرامکو، را در بورس واگذار کند که بیش از نیمی از این سهام برای فروش به شرکت‌های غیر عربستانی در نظر گرفته شده است.

خبرگزاری «رویترز» به نقل از منابع آگاه گزارش داد که تقضاهای زیادی از امریکا، بریتانیا، هنگ‌کنگ و ژاپن برای خرید سهام آرامکو ارائه شده و وضعیت درخواست خرید سهام این شرکت نسبت به عرضه سابق سهام آرامکو در سال ۲۰۱۹ بهبود چشمگیری یافته است.

به گفته یک منبع آگاه ۱۲۰ سرمایه‌گذار بین‌المللی به سهامداران جدید آرامکو اضافه خواهند شد.

خبرگزاری بلومبرگ نیز گزارش داده که ۶۰ درصد از سهام ارائه شده، برای سرمایه‌گذاران خارجی در نظر گرفته شده است.

ارزش هر سهم شرکت آرامکو در مرحله جدید ارائه آن در بازار بورس حدود ۷.۲۷ دلار در نظر گرفته شده است و ۱۱.۲ میلیارد دلار سهام ارائه شده، حدود ۶۴ صدم درصد از کل ارزش شرکت آرامکو را تشکیل می‌دهد.

ارزش این غول بزرگ نفتی کلا ۱.۸ تریلیون دلار برآورد می‌شود.

هم‌اکنون ۸۲ درصد سهام آرامکو در دست دولت، ۱۶ درصد در دست صندوق سرمایه‌گذاری عمومی عربستان و ۲ درصد متعلق به سرمایه‌گذاران خصوصی و خارجی است.

عربستان سعودی در نظر دارد از محل فروش سهام این شرکت، نزدیک به یک تریلیون دلار سرمایه جذب کند که به کار متنوع‌سازی اقتصاد کشور خواهد آمد.

سود خالص شرکت آرامکو در سه ماهه ابتدایی سال جاری میلادی ۲۷.۳ میلیارد دلار بود و ۲۰.۳ میلیارد دلار به سهامداران خود (دولت عربستان سعودی، صندوق سرمایه‌گذاری عمومی و سهامداران دیگر) سود پرداخت کرده است.

سود خالص این شرکت برای سال جاری بیش از ۱۲۴ میلیارد دلار پیش‌بینی شده است.

آرامکو ماه گذشته ۴۰ درصد از سهام شرکت نفت و گاز پاکستان، همچنین ۱۰۰ درصد از سهام شرکت توزیع سوخت «اسماکس» شیلی را خریداری کرد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا