سیاسی

دور دوم چهاردهمین انتخابات ریاست جمهوری ایران آغاز شد

رای‌گیری دور دوم چهاردهمین انتخابات ریاست جمهوری در ایران صبح امروز آغاز شد.

میدل ایست نیوز: رای‌گیری دور دوم چهاردهمین انتخابات ریاست جمهوری در ایران صبح امروز آغاز شد.

آیت الله سید علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران در نخستین دقایق شروع رای‌گیری با حضور در حسینیه امام خمینی(ره) رای خود را در صندوق انداخت.

جمهوری اسلامی ایران پس از حادثه سقوط بالگرد رئیس جمهور این کشور و شهادت سید ابراهیم رئیسی و همراهانش شاهد برگزاری انتخابات زودهنگام است.

پس از شهادت رئیس جمهور ایران، محمد مخبر معاون اول رئیس جمهور طبق قانون اساسی جمهوری اسلامی با موافقت رهبر این کشور اختیارات و مسئولیت‌های رئیس‌جمهور را برعهده گرفت.

بر اساس اصل 131 قانون اساسی جمهوری اسلامی، شورایی متشکل از رئیس مجلس و رئیس قوه قضائیه و معاون اول رئیس‌جمهور موظف به برگزاری انتخابات حداکثر ظرف مدت پنجاه روز بودند که بر این اساس جمعه گذشته انتخابات در این کشور برگزار شد و پس از شمارش آرا هیچ یک از نامزدها حدنصاب کافی برای رسیدن به کرسی ریاست جمهوری را کسب نکردند و انتخابات به دور دوم کشیده شد.

براساس اعلام سخنگوی وزارت کشور ایران، کل آرای شمارش‌شده در دور اول 24 میلیون و 535 و 185 بود که مسعود پزشکیان با کسب  10 میلیون و 415 هزار و 991 رای و سعید جلیلی 9 میلیون و 473 و 298 رای، در دور دوم با یکدیگر رقابت می‌کنند.

همچنین میزان مشارکت در دور اول انتخابات ریاست جمهوری ایران، ۴۰ درصد اعلام شد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا