خبر اولسیاسی

آیا بارزانی حامل پیام امریکا برای «چارچوب هماهنگی» بوده است؟

انتشار اخباری مبنی بر اینکه رئیس حزب دموکرات اقلیم کردستان عراق در سفر خود به بغداد حامل پیام‌هایی از طرف امریکا بوده، خشم گروه‌ها و جناح‌های عراقی را برانگیخته است.

میدل ایست نیوز: انتشار اخباری مبنی بر اینکه مسعود بارزانی رئیس حزب دموکرات اقلیم کردستان عراق در سفر خود به بغداد حامل پیام‌هایی از طرف امریکا بوده، خشم گروه‌ها و جناح‌های عراقی را برانگیخته است.

به گزارش الشرق الاوسط، پس از طرح برخی ادعاها و گمانه‌زنی‌ها مبنی بر اینکه مسعود بارزانی، رئیس حزب دموکرات کردستان عراق در سفر خود به بغداد پیام‌هایی را از طرف امریکایی‌ها به سران ائتلاف «چارچوب هماهنگی» منتقل کرده است، گروه‌های عراقی به شدت وی را هدف حمله و انتقاد قرار دادند.

این در حالی بود که بارزانی در سفر چهارشنبه گذشته خود به بغداد با مقامات دولتی و رهبران سیاسی دیدار کرد و اظهارات مطبوعاتی نشان از آن داشت که وی مسائل معلق مانده بین بغداد و اربیل را حل کرده است.

در همین حال رسانه‌ها به نقل از برخی منابع اعلام کردند بارزانی در دیدار با سران احزاب شیعه عراق درباره هشدارهای امریکا در خصوص پیامدهای کنترل نکردن فعالیت گروه‌ها با آنها گفت‌وگو کرده است.

مشعان الجبوری، سیاستمدار عراقی در این باره تصریح کرد: بارزانی حامل پیامی از طرف امریکایی‌ها نبوده است اما درباره گسترش دامنه درگیری‌ها هشدار داد و خواستار دور نگه داشتن عراق از این درگیری‌ها شد.

در همین زمینه، گردان‌های حزب‌الله عراق با حمله به رهبر حزب دمکرات اقلیم کردستان با انتشار بیانیه‌ای این سفر را ترجمان نقش امریکا در عرصه عراق دانستند.

از سوی دیگر «بنکین ریکانی»، وزیر عمران و آبادانی در دولت محمد شیاع السودانی و یکی از سران حزب بارزانی، به سرعت درز یافتن چنین اطلاعاتی را تکذیب کرد و با انتشار پستی در شبکه اجتماعی ایکس ضمن تمسخر این ادعاها نوشت: «به شما به خاطر خیالاتتان تبریک می‌گویم. زیرا هیچکدام از مواردی که گفته شد اتفاق نیفتاد.»

این در حالی ست که مسعود بارزانی در سفر خود به بغداد با الینا رومانوسکی، سفیر امریکا در عراق نیز دیداری داشت و رومانوسکی در این دیدار بر حمایت کشورش از سفر بارزانی و بهبود روابط اقلیم کردستان و بغداد تاکید کرد.

منبع
الشرق الاوسط

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا