«هادی العامری» توپ اعتراضات را به زمین دولت انداخت

رئیس سازمان بدر با انتشار بیانیه ای کوتاه به تظاهرات اعضای بدر علیه وی واکنش نشان داد.

میدل ایست نیوز: با وجود تظاهرات و شعارهای اعضای اخراجی سازمان بدر علیه «هادی العامری» دبیر کل این سازمان و رئیس ائتلاف «فتح» و از سران الحشد الشعبی، این سازمان تاکنون ترجیح داده بود که با سکوت اختیار کردن بحران را کنترل کند.

روز یکشنبه العامری توپ را به زمین دولت انداخت و از دولت خواست که با «بدری ها» منصفانه برخورد کند. او در بیانیه ای کوتاه تأکید کرد که «حقوق برادران خود در بدر را پیگیری کرده و می کنیم اما متأسفانه همه تلاش های ما در دولت های گذشته گوش شنوایی پیدا نکرده است». او بار دیگر از «عادل عبدالمهدی» خواست که طلب های «برادران مجاهد بدر» را که «کاملا مشروع» است بپردازد.

العامری به تظاهراتی که دربرابر مقر سازمان در مرکز بغداد رخ داد و انتقادهای علنی نیروهای بدر از وی هیچ اشاره ای نکرد، اما تأکید کرد که باید «خواست های مشروع  را از کسانی که درپی ماهی گرفتن در آب گل آلود هستند تفکیک کرد».

منابع آگاه به «الشرق الاوسط» گفته اند که سازمان بدر معترضان را به سه دسته تقسیم کرده است: «گروهی که تحصیلات مدرسه ای ندارند و خواستار رتبه های بالای نظامی در نهادهای نظامی دولت هستند؛ گروه هایی که بعد از 2003 به عراق برنگشته اند و اکثرا در ایران مانده اند؛ سوم گروه هایی که با رژیم صدام حسین همکاری کرده اند».

ازسوی دیگر منابع نزدیک به معترضان تأکید کرده اند که علت خشم این اعضای بدر آن است که «فرماندهان و نیروهای نزدیک به آنها همه حقوق و امتیازات خود را گرفته اند و دیگران را از آن حقوق محروم می کنند».

ده ها تن از اعضای سابق بدر اول هفته جاری تظاهرات گسترده ای دربرابر دفتر این سازمان در بغداد برگزار کردند و شعار «الموت لهادی العامری» (مرگ بر هادی العامری) سردادند.

منابع عراقی از شدت گرفتن اختلافات درون سازمان بدر و تصمیم «قاسم الاعرجی» وزیر کشور سابق عراق برای جدایی از این سازمان خبر می دهند.

کانال تلگرام میدل ایست نیوز telegram
منبع
الشرق الاوسط
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا