طرح تازه امارات ـ مصر ـ عربستان برای کنترل انقلاب سودان

منابع آگاه خبر دادند که با ادامه اعتراضات مردم سودان به شورای نظامی، مصر ـ امارات ـ عربستان سراغ گزینه های دیگری رفته اند.

میدل ایست نیوز: چند منبع بلندپایه از تحرکات ائتلاف مصر ـ امارات ـ عربستان در سودان برای نجات دادن شورای نظامی انتقالی در این کشور و تقویت آن دربرابر معترضان که خواستار انتقال قدرت به شورایی مدنی هستند خبر دادند.

این منابع به «العربی الجدید» گفته اند که استعفای چند مقام شورای نظامی سودان با هماهنگی سران این شورا و ائتلاف مذکور و با هدف آرام کردن معترضان انجام شده است، به خصوص که این سه کشور وضعیت سودان را در حال خارج شدن از کنترل خود می دانند.

یک منبع بلندپایه مصری به این پایگاه خبری گفته که تماس هایی در سطح بالای مقامات مصر با چهره های تأثیرگذار اپوزیسیون سوریه برقرار شده که به آنان ابلاغ کرده اند که «مصر ممکن نیست اجازه آشوب در سودان و بی ثباتی در مرزهای خود را بدهد» و همه باید منافع دیگران را در نظر بگیرند.

در همین راستا یک دیپلمات خلیجی نیز به «العربی الجدید» خبر داد که ائتلاف مصر ـ امارات ـ عربستان اجازه از دست رفتن فرصت سودان را نخواهد داد. به گفته این دیپلمات برجسته، با سرنگونی دولت «عمر البشیر» که می کوشید با همه نیروها کار کند و از همه امتیاز بگیرد، این سه کشور خود را در برابر فرصتی برای قبضه کردن سودان می دانند.

به گفته این دیپلمات طرح تازه این سه کشور آماده کردن شخصیت های مدنی و تکنوکرات از دل نیروهای اپوزیسیون و برقراری تماس با آنها جهت مطرح کردنشان برای مردم سودان درصورت پافشاری مردم بر تشکیل شورای غیر نظامی به جای شورای نظامی در مرحله انتقالی است.

منابع مصری دیگری نیز تأکید کرده اند که ائتلاف مذکور طرح جایگزینی برای حالت شدت گرفتن تحولات در سودان آماده کرده اند.

این همه در حالی است که مردم سودان همچنان به تظاهرات خود ادامه می دهند و خواستار خارج شدن قدرت از شورای نظامی به شورایی غیر نظامی در مرحله انتقالی هستند.

پیش از این عربستان و امارات از کمک 3 میلیارد دلاری به سودان که 500 میلیون دلار آن در قالب ودیعه در بانک مرکزی سودان پرداخت خواهد شد خبر داده بودند.

اما تشکل «نیروهای آزادی و تغییر» این کمک ها را سیاسی دانستند و تأکید کردند که هدف از این اقدامات تبدیل سودان به کشوری تحت الحمایه است.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
العربی الجدید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا