وزارت خارجه عراق در واکنش به اظهارات وزیر خارجه بحرین: حد خود را بشناسید!

وزارت امور خارجه عراق با صدور بیانیه ای رسمی ضمن تأکید بر آزادی اظهار نظر در عراق از بحرین خواست که بابت اظهاراتش رسما عذرخواهی کند.

وزارت امور خارجه عراق با صدور بیانیه ای رسمی نسبت به اظهارات «خالد بن احمد آل خلیفه» وزیر امور خارجه بحرین درباره عراق و «سیدمقتدی صدر» واکنش نشان داد.

در این بیانیه که شنبه شب منتشر شد تأکید شده که اظهارات وزیر امور خارجه بحرین که نماینده دیپلماسی بحرین است با سخنانی زشت و خلاف آداب دیپلماتیک درباره «سیدمقتدی صدر» همراه بوده ضمن اینکه اهانت به عراق و استقلال و حاکمیت ارضی آن است به خصوص که وزیر بحرینی عراق را تحت سلطه ایران می خواند.

وزارت امور خارجه عراق تأکید کرده که عراق که تروریست های داعش را در هم کوبید در حالی که ارتش های بزرگ در جاهای دیگر از این کار عاجز مانده بودند امروز نیز می تواند از آزادی و استقلال خود دفاع کند و «همه باید حد خود را بشناسند و به واقعیت ها و ادب دیپلماتیک پایبند باشند» زیرا عراق امروز در حال بهبود و قدرت یافتن است و اجازه هیچ گونه اهانتی به خود و چهره های ملی و دینی اش را نمی دهد.

در این بیانیه از کشور بحرین خواسته شده که رسما از عراق «که در آن دیدگاه های گوناگون آزادانه مطرح می شود و چهره های ملی و نیروهای سیاسی و همه شهروندان از آزادی بیان برخودارند» عذرخواهی کند.

وزارت خارجه عراق افزوده که در هیچ حالتی پذیرفته نیست کشوری که بغداد میزبان سفارت آن است در موضع گیری رسمی اینگونه استقلال و حاکمیت ارضی عراق را زیر سؤال ببرد و عراق را متهم کند که به سلطه کشوری دیگر تن داده است.

خالد بن احمد روز گذشته با انتشار توئیتی مدعی شد که ایران عراق را زیر سلطه گرفته و «سیدمقتدی صدر» را «احمق سلطه جو» خطاب کرد.

این اظهارات واکنش شدید هواداران صدر را در عراق در پی داشت و آنان شبانه تجمعی در نجف اشرف دربرابر کنسولگری بحرین در بغداد برگزار کردند.

در تازه ترین تحولات مربوط به این حادثه وزارت امور خارجه عراق با احضار سفیر بحرین در بغداد اعتراض عراق به اظهارات وزیر امور خارجه بحرین را به وی ابلاغ کرد.

همزمان وزارت امور خارجه بحرین نیز کاردار عراق در منامه را احضار و بیانیه صدر درباره بحرین به شدت محکوم کرد و آن را « دخالت در امور بحرین و زیر پا نهادن آشکار قوانین بین المللی و روابط دو کشور دانست».

بحرین تأکید کرده که مسئولیت تیرگی روابط میان دو کشور در این حالت متوجه عراق خواهد بود.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
وزارت امور خارجه عراقبغداد الیوم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا