ارتش و مخالفان در سودان بر سر دوره انتقالی سه ساله به توافق رسیدند

شورای نظامی انتقالی تأکید کرده که طی ۲۴ ساعت آینده توافق نهایی بر سر آرایش و توازن قوا شکل خواهد گرفت.

میدل ایست نیوز: ارتش سودان که در حال حاضر کنترل کشور را در دست دارد و رهبران معترضان، بر سر تشکیل دولتی موقت برای مدت سه سال، و انتقال قدرت به دولتی غیرنظامی، توافق کرده‌اند.

ژنرال «یاسر عطا»، عضو شورای نظامی انتقالی، به خبرنگاران گفته است این شورا با ائتلاف «الحریة و التغییر»، ائتلاف غیرنظامی از مخالفان و معترضان سودانی، به توافق دست یافته‌ است.

ژنرال عطا افزوده است که ائتلاف «الحریة و التغییر» به دو سوم کرسی‌ها در مجلس قانون‌گذاری دست می‌یابد و احزاب و تشکل‌های دیگری که عضو این ائتلاف نیستند نیز بر مابقی کرسی‌ها خواهند نشست.

ائتلاف مخالفان غیرنظامی سودان و شورای نظامی در آن کشور از چند روز پیش گفت‌وگوهایی را برای دست‌یابی به توافق و توازن قوا آغاز کرده بودند، اما این مذاکرات در پی خشونت‌های دو روز گذشته متوقف شد.

یک ماه پیش ارتش سودان، بشیر را، که سه دهه بر کشورش حکومت کرد، در پی اعتراضات و تظاهرات مردم از قدرت برکنار کرد.

معترضان و مخالفان غیرنظامی خواستار تشکیل دولت و نهادهای قانون‌گذاری و اجرایی غیرنظامی هستند و به همین دلیل نیز طی هفته‌های گذشته در خیابان‌ها و اطراف پادگان‌های نظامی در خارطوم، پایتخت کشور، تجمع کرده‌اند.

شورای نظامی طی این هفته‌ها از درگیری با مخالفان دوری کرده بود. این شورا روز گذشته مخالفان مسلح را متهم کرده بود که از پیشرفت به دست آمده در مذاکرات با معترضان برای تشکیل دولت انتقالی خشمگین هستند و به همین دلیل به سوی معترضان آتش گشوده‌اند.

کانال تلگرام میدل ایست نیوز telegram
منبع
رادیو فردا
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن