تأثیر «محمد بن زاید» در طراحی «معامله قرن» و نفوذ وی در دولت امریکا

ولیعهد ابوظبی به دو چیز بسیار حساس است: ایران و اخوان المسلمین.

میدل ایست نیوز: روزنامه «نیویورک تایمز» با انتشار گزارشی خبر داد که ایده اصلی طرح امریکا برای حل مناقشه فلسطین و اسرائیل موسوم به «معامله قرن» از آن «محمد بن زاید»، ولیعهد ابوظبی، بوده است.

این روزنامه در گزارشی که در شماره یکشنبه اش منتشر شد تأکید کرد که اولین بار ایده های مربوط به چنین طرحی را بن زاید مطرح کرد و دولت «باراک اوباما» آن را نپذیرفت اما دولت «دونالد ترامپ» آن را پیش گرفت.

بر اساس این گزارش، بن زیاد که در دوره ای بسیار به اوباما نزدیک شده بود، بعد از ماجراهای «بهار عربی» روابطشان به هم خورد هرچند همچنان به یکدیگر احترام می گذاشتند. با انتخاب ترامپ، پیش از آنکه وی به ریاست جمهوری برسد، ولیعهد ابوظبی خواستار دیدار خداحافظی با اوباما شد و رئیس جمهور وقت امریکا نیز ضیافت نهاری برای وی تعیین کرد، اما او ناگهان نظرش را تغییر داد و بدون هیچ توضیحی قرار را به هم زد و به جای واشنگتن، عازم نیویورک شد و آنجا برای اولین بار با مشاور ارشد رئیس جمهور منتخب، یعنی با «جارد کوشنر» دیدار کند.

این گزارش افزوده که این دیدار قرار بود محرمانه بماند اما دستگاه ای امنیتی آن را رصد کردند. او در این دیدار از سیاست های دولت اوباما انتقاد کرد و از خطر ایران و مذاکرات صلح با فلسطین سخن گفت.

این گزارش که «دیوید کرک باتریک»، رئیس بخش خاورمیانه روزنامه «نیویورک تایمز» آن را تهیه کرده، تأکید کرد که ولیعهد ابوظبی در موضوع انتخاب ولیعهد عربستان هم دخالت کرد چون ریاض را مانعی دربرابر توسعه نفوذ منطقه ای امارات می دانست.

او که تحصیل کرده افسری در آکادمی نظامی «سندهرست» انگلستان است با استفاده از ارتباطات گسترده خود در واشنگتن تلاش بسیاری برای بهبود چهره «محمد بن سلمان» که در امریکا ناشناخته بود پیش گرفت تا راه را برای انتخاب به ولیعهدی در ژوئن 2017 باز کند.

براساس این گزارش، دیپلمات های غربی می گویند او به دو چیز بسیار حساس است: ایران و اخوان المسلملین و تلاش های بسیاری کرده تا دولت امریکا را به فعالیت علیه این دو وادارد.

این گزارش به نقل از چند دیپلمات و منبع مطلع که چند نفرشان از نزدیکان ولیعهد ابوظبی هستند خبر داد که محمد بن زاید از گزارش های اخیر سازمان امنیت مرکزی امریکا (سی آی ای) درباره صدور فرمان قتل «جمال خاشقجی» به دست ولیعهد عربستان و همچنین تبدیل دخالت امارات و عربستان در یمن به یک باتلاق به شدت ناراحت است.

در این گزارش آمده که فردی به نام «راشد المالک» که یک فعال اقتصادی اماراتی نزدیک به ولیعهد ابوظبی است احتمالا در تأثیر بر دولت امریکا به نفع امارات نقش داشته است و افزوده  شده که بازرس «رابرت مولر» نیز از راشد المالک بازجویی کرده است.

این روزنامه افزوده که پنج نفر از کسانی که نزد ولیعهد ابوظبی کار می کرده اند هم اکنون تحت بازجویی در تحقیقات بازرس مولر درباره دخالت روسیه در انتخابات امریکا هستند.

این گزارش به نقش تأثیرگذار ولیعهد ابوظبی در سرکوب قیام های عربی و ناکام گذاشتن آنها نیز پرداخته است. ازجمله اینکه فقط یک روز پس از تماس تلفنی وی، دونالد ترامپ» رسما از حمله نیروهای «خلیفه حفتر» به طرابلس برای سرنگون کردن دولت وفاق ملی لیبی حمایت کرد.

 همچنین بخوانید :

یک مقام بلندپایه اسرائیلی: در «معامله قرن» منطقه «ابو دیس» پایتخت فلسطین دانسته شده است

کانال تلگرام میدل ایست نیوز telegram
منبع
نیویورک تایمز
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن