«مثال الآلوسی» برنده جایزه کمیته یهودی امریکایی شد

الآلوسی تاکنون چند بار به اسرائیل سفر کرده و تأکید کرده که «برای تحقق صلح» باز هم تلاش خواهد کرد.

میدل ایست نیوز: «مثال الآلوسی»، سیاستمدار عراقی، برنده جایزه بین المللی کارسکی شد که کمیته یهودی امریکایی (AJC) آن را اهدا می کند.

به گزارش «جروزالم پست»، الآلوسی در مراسم دریافت این جایزه تأکید کرد که این جایزه را نه برای خود که برای همه ملت عراق می داند که «در معرض تهدیدهای حکومت ایران» است.

الآلوسی که پیشتر نماینده مجلس عراق بوده در سال های گذشته سه بار به اسرائیل سفر کرده و هدف از سفرهای خود را عادی سازی روابط عراق با اسرائیل دانسته است.

او در مصاحبه با جروزالم پست تأکید کرده که تاکنون بارها تهدید به قتل شده اما «باز هم به اسرائیل خواهم رفت و برای رسیدن به صلح تلاش خواهم کرد».

«هاریت شالور»، رئیس کمیته یهودی امریکایی در این مراسم تأکید کرد که الآلوسی به حرف بسنده نکرده بلکه با شجاعتی کم نظیر در پی تحقق هدف بلند ایجاد تحول در روابط کشورهای عربی با اسرائیل تلاش عملی کرده است.

او افزود که الآلوسی علاوه بر این، برای دموکراتیک شدن کشورش و تقویت روابط یهودیان  عراقی با این کشور شده است.

مثال الآلوسی که پیشتر عضو حزب «المؤتمر الوطنی العراقی» به ریاست «احمد الچلبی» بود، اول بار در سال 2003 به اسرائیل سفر کرد و پس از بازگشت طی انفجاری در منزل مسکونی اش دو پسر وی کشته شدند. او پس از سفر به اسرائیل از حزب کنفرانس عراقی اخراج شد و حزب «الامة العراقیة» را راه انداخت.

الآلوسی در این مصاحبه تأکید کرده که «عادی سازی روابط با اسرائیل وقتی رخ خواهد داد که مردم عراق در معرض فشارهای خارجی نباشد، اما امروز در عراق شبه نظامی و حضور ایرانی آشکاری داریم و وقتی اینها بدون ایجاد مشکل از عراق خارج شوند منافع واقعی عراق تحقق خواهد یافت».

او گفت که مشکل در روابط عراق و اسرائیل نتیجه نفوذ ایران در عراق است و دلیلی برای جنگ و دشمنی میان عراق و اسرائیل وجود ندارد.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
جروزالم پست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا