منافع مشترک روسیه ـ اسرائیل ـ امریکا ـ سوریه در خروج ایران از سوریه

اسرائیل با برگزاری نشست امنیتی آتی می کوشد که نشان دهد محور تازه ای در منطقه شکل گرفته است.

میدل ایست نیوز: در آستانه نشست امنیتی مشترک امریکا ـ روسیه ـ اسرائیل در تل آویو، نهادهای امنیتی و سیاسی اسرائیل می کوشند که از نزدیک شدن روسیه به اسرائیل برای تحقق اهداف اسرائیل در سوریه استفاده کنند که مهم ترین این اهداف دور کردن ایران از سوریه است.

براساس برآوردهای اسرائیل، مسکو در سوریه با تهران به تعارضاتی رسیده اند و روسیه به سوریه به چشم گذرگاه خود به دریای مدیترانه نگاه می کند.

کارشناسان اسرائیلی معتقدند که روسیه در خارج کردن ایران از سوریه منافعی دارد، اما این بدان معنا نیست که در ازای آن چیزی از امریکا و اسرائیل نخواهد. مهم ترین مطالبات روسیه از امریکا در این نشست به رسمیت شناختن حکومت «بشار اسد» در سوریه و کمک به بازسازی این کشور و برداشتن تحریم ها از آن خواهد بود.

اسرائیل امیدوار است که در این نشست بتواند روسیه را به فشار آوردن بر بشار اسد جهت بیرون راندن نیروهای ایرانی از سوریه متقاعد کند. البته سوریه هم با اینکه این خروج را به نفع خود می بیند، قطعاً مطالباتی را برای پذیرش آن مطرح خواهد کرد که در رأس آنها به رسمیت شناخته شدن ازسوی امریکا و تعهد اسرائیل به خودداری از بمباران خاک سوریه پس از خروج ایران از سوریه است.

کارشناسان اسرائیلی معتقدند که مسئله بشار اسد این است که نمی داند چگونه باید از ایران بخواهد که از کشورش خارج شود، زیرا حضور نیروهای ایرانی به خواست حکومت سوریه بوده است.

اما به نظر این کارشناسان، اسد چاره ای جز کنار آمدن با امریکا و اسرائیل و روسیه ندارد. به خصوص که روسیه بارها اعلام کرده که منافعش در سوریه وابسته به این و آن نیست و این یعنی روسیه می تواند با کنار رفتن بشار اسد کنار بیاید. آن چیزی که روسیه در سوریه دنبال می کند ثبات در این کشور و بازیبای کنترل سرتاسر خاک سوریه ازسوی دولت مرکزی و نیز تعمیق حضور سوریه در خاورمیانه است.

«تزوی برئیل»، کارشناس نظامی اسرائیلی، در مقاله ای در روزنامه «هاآرتص» تأکید کرد که خودداری روسیه از فروش سامانه دفاعی اس 400 به ایران و چراغ سبزش به اسرائیل برای بمباران مواضع ایران در سوریه نشانه آشکار نزدیک شدن روسیه به اسرائیل است.

به نظر برئیل، «منافع مشترک اسرائیل و روسیه و امریکا در مسئله ایران ایده برگزاری نشست مشاوران امنیت ملی اسرائیل و روسیه و امریکا را مطرح کرده است».

او معتقد است که حتی اگر این نشست نتیجه فوری و ملموسی نداشته باشد به ایران و کشورهای منطقه این پیغام را می دهد محور تازه ای که نقشه تازه خاورمیانه را تعیین خواهد کرد محور تازه روسیه ـ امریکا ـ اسرائیل است، هرچند هنوز زود است که انتظار نتایج نظامی و سیاسی فوری از چنین نشستی داشته باشیم.

البته نباید فراموش کرد که «سرگی لاوروف»، وزیر امور خارجه روسیه، چندی پیش تأکید کرد که این سخن که روسیه می تواند از قدرت ایران در سوریه بکاهد واقع بینانه نیست.

«بنیامین نتانیاهو» در اول ماه جاری میلادی از توافق با رؤسای جمهور امریکا و روسیه برای برگزاری نشست امنیتی مشترک میان سران امریکا و روسیه و اسرائیل خبر داد.

نتانیاهو اعلام کرد که این نشست با هماهنگی «ولادیمیر پوتین» و «دونالد ترامپ» تا سه هفته  آینده در اسرائیل برگزار می شود و هدف از آن بررسی چالش های امنیتی در خاورمیانه و تضمین امنیت اسرائیل است.

او تأکید کرد که با توجه به تحولات سریع در منطقه این نشست اهمیت بسیاری دارد.

قرار است این نشست امنیتی با حضور «جان بولتون»، مشاور امنیت ملی امریکا، «نیکلای پتروشف»، مشاور امنیت ملی روسیه، و «مئیر بن شبات»، مشاور امنیت ملی اسرائیل، برگزار شود.

نتانیاهو تأکید کرد که پیشتر برگزاری چنین نشستی را برای بررسی چالش های امنیتی منطقه به رؤسای جمهور امریکا و روسیه پیشنهاد کرده است و قرار است مسئله ایران و سوریه و فلسطین محورهای اصلی مذاکرات در آن باشد.

او افزود که اسرائیل تلاش های بسیاری برای موفقیت این نشست سران در اسرائیل انجام داده و برگزاری آن «موفقیتی بزرگ برای همه اسرائیل» خواهد بود.

در اوج این تلاش ها، اسرائیل همچنان لبنان را منطقه ای ملتهب در سناریوهای جنگی خود نگه داشته است. ارتش اسرائیل اعلام کرد که در روزهای اخیر بزرگ ترین مانور نظامی خود در سه سال گذشته را با حضور نیروهای زمینی و هوایی و یگان های گردآوری اطلاعات نظامی و با استفاده از تانک و انواع پهپادها برگزار کرده است.

این مانور براساس سناریوی حمله به مناطق تحت کنترل حزب الله در لبنان و پاسخ به حملات موشکی احتمالی و نحوه بستن تونل های زیرزمینی اجرا شده است.

کانال تلگرام میدل ایست نیوز telegram
منبع
ایندیپندنت عربی
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن