گزارش کامل مراسم تحلیف «نیچروان بارزانی» برای ریاست اقلیم کردستان عراق/برهم صالح: خاورمیانه نیازمند اصلاحات ریشه ای است

این مراسم با حضور مقامات بلندپایه دولت مرکزی عراق و وزیر امور خارجه ترکیه برگزار شد.

میدل ایست نیوز: مراسم تحلیف «نیچروان بارزانی» برای ریاست اقلیم کردستان عراق امروز در اربیل با حضور چهره های سیاسی عراق و کردستان و نمایندگان کشورهای خارجی برگزار شد.

در این مراسم «برهم صالح»، رئیس جمهور عراق، «محمد الحلبوسی»، رئیس مجلس عراق، و «سید عمار الحکیم»، رهبر جریان حکمت ملی و ائتلاف اصلاح و سازندگی عراق، و همچنین «مولود چاوش اوغلو»، وزیر امور خارجه ترکیه، و «ثامر السبهان»، وزیر مشاور در امور خلیج عربستان سعودی، نمایندگان کشورهای خارجی حضور داشتند. کردستان اعلام کرده بود که 1200 شخصیت داخلی و خارجی را به این مراسم دعوت کرده است.

این مراسم با سخنرانی «مسعود بارزانی»، رهبر حزب دموکرات کردستان عراق، به زبان کردی آغاز شد که وی در آن بر ضرورت حل واقعی مشکلات اقلیم و بغداد به خصوص در مناطق مورد مناقشه تأکید کرد و گفت که این مشکل روز به روز پیچیده تر و عمیق تر می شود.

او تأکید کرد که داعش شکست خورد اما همچنین خطری برای اقلیم و برای کل منطقه است و همه باید با هماهنگی یکدیگر در برابر این خطر بایستند و برای جلوگیری از تکرار فجایع تلاش کنند.

بارزانی ابراز امیدواری کرد که مشکلات و اختلافات منطقه از راه مسالمت آمیز حل شود و افزود که جنگ به نفع هیچ کس نیست.

سخنرانی رئیس جمهور عراق

«برهم صالح»، رئیس جمهور عراق، در سخنرانی خود در این تأکید کرد که آگاهی  مناسبی در منطقه برای صلح و توسعه رخ داده است که باید از آن برای پیشرفت کشورهای منطقه تلاش کرد.

او از مسعود بارزانی و خدمات بزرگ و نقش عمیق وی در تحقق مسائل مهم تقدیر کرد و با اشاره بیش از نیم قرن مبارزه سیاسی و نظامی بارزانی در کنار جلال طالبانی و چهره های بزرگی مانند سیدعبدالعزیز حکیم و دیگران بر نقش تاریخی مهم وی در تدوین قانون اساسی و بنیان گذاری نظام سیاسی جدید در عراق تأکید کرد.

صالح افزود که ملت کردستان رنج های زیادی کشید و روستاهای بسیاری ویران شد و نیروهای پیشمرگ شهدای بزرگی دادند و همه با هم سنگ بنای آزادی را در کردستان نهادند.

او افزود که همه باید با اتحاد و همکاری با اقلیم کردستان برای تأمین خدمات و اصلاحات ریشه ای و تحقق عدالت در کردستان تلاش کنند.

برهم صالح با اشاره به شرایط کنونی منطقه آن را پیچیده خواند و تأکید کرد که ملت عراق قربانی بسیاری از جنگ های خونبار تحمیلی بوده اند که واپسین آنها جنگ داعش با ملت عراق بود که با سلحشوری حشد الشعبی و با همکاری ائتلاف بین المللی به پیروزی عراق انجامید.

او افزود که باید با وحدت احزاب سیاسی و ملت در عراق و اقلیم عراق را از نزاع های منطقه دور نگه داشت و موانع منطقه ای صلح و امنیت و پیشرفت را از میان برداشت.

رئیس جمهور عراق تأکید کرد خاورمیانه بعد از این همه فجایع نیازمند اصلاحات ریشه ای و ایجاد نظام اقتصادی و سیاسی در خدمت ملت و تأمین حقوق بشر است و افزود که راه حل مشکلات نه جنگ که حل گفت وگو و مشارکت است.

او گفت که بدون حل بحران کردها مشکلات منطقه حل نخواهد شد و کردها در کنار اقوام همسایه خود از عرب و ترک و ایرانی منافع مشترکِ ناشی از زیستن در یک منطقه را دارند.

صالح عراق سنگ بنای این نگاه جدید در سیاستگذاری منطقه ای دانست و تأکید کرد که عراق و اقلیم کردستان منطقه تحقق منافع مشترک است و یکی از مسئولیت های اصلی تقویت روابط میان خود نیروهای عراقی است و برای این کار باید دست به اقدام عملی زد و با استفاده از قانون اساسی برای حل مشکلات کوشید.

او افزود که نیچروان بارزانی با تجربه حکومتداری و روابط دیپلماتیک خود می تواند نقش سازنده ای در تقویت روابط اربیل و بغداد داشته باشد و ابراز اطمینان کرد که نخست وزیر و رئیس مجلس عراق و نخبگان سیاسی عراق آماده همکاری در این مسیر هستند.

برهم صالح تأکید کرد که قدرت کردستان قدرت عراق و بصره و موصل است و باید از نعمت های عراق برای خدمت به ملت و تحقق فرصت های شعلی و تحول اجتماعی استفاده شود.

سخنرانی رئیس مجلس عراق

محمد الحلبوسی، رئیس مجلس عراق نیز در سخنرانی خود در این نشست «تابش خورشید دموکراسی در اقلیم» را «که دست کمی از دیگر دموکراسی های منطقه ندارد» تبریک گفت و افزود که همه در عراق برای خدمت رسانی و تقویت آزادی های عمومی و تکثر تلاش می کنند.

او انتخاب بارزانی را گامی مهم در تقویت روند سیاسی و تربیت نسل تازه ای از سیاستمداران و تلاش برای عملی شدن حقوق ملت دانست و تأکید کرد که بغداد و شخص نخست وزیر آماده حل همه مشکلات با اربیل است.

الحلبوسی افزود که باید برای امروز و فردای بهتر همه ملت عراق تلاش کرد و برای این کار باید راه حل های فوری برای مشکلات یافت.

او از نیم قرن تلاش مسعود بارزانی برای تحقق امید برگزاری اقلیم کردستان عراق و توسعه و پیشرفت و آزادی در آن و میزبانی از آوارگان عراقی و نقش پیشمرگ ها در جنگ با تروریسم تقدیر کرد و افزود که «همه در کنار هم تلاش کنیم که تصمیم نهایی سیاسی در بغداد باشد و هرچه بغداد قدرتمندتر باشد همه مناطق قدرتمندتر خواهند بود و اتحاد ما قدرت ماست».

سخنرانی نماینده نخست وزیر عراق

«حمید الغزی»، رئیس دفتر نخست وزیر عراق، نیز به نمایندگی از «عادل عبدالمهدی» تشکیل پارلمان ایالتی به روش دموکراتیک را به ملت کرد تبریک گفت.

او تأکید کرد که دولت جدید عراق اهتمام ویژه ای به پیشرفت و شکوفایی سرتاسر عراق و تقویت روابط بغداد و اربیل و حفظ امنیت کشور و حل اختلافات براساس قانون اساسی نشان داده است و افزود که چالش های امنیتی داخلی و خارجی لازم می آورد که در کنار هم برای آغاز مرحله تازه پیشرفت تلاش کنیم.

او بر تعهدات دوجانبه برای حل مشکلات براساس قانون اساسی و ضرورت دور نگه داشتن عراق از بحران های منطقه ای و پیش گرفتن گفت وگو به عنوان ابزار تضمین امنیت برای همه کشورهای منطقه تأکید و ابراز امیدواری که بارزانی در خدمت رسانی و تأمین رفاه و پیشرفت برای مردم اقلیم موفق باشد.

سخنرانی رهبر جریان حکمت ملی

سیدعمار الحکیم، رهبر جریان حکمت ملی عراق، نیز در سخنرانی خود در این مراسم ضمن تبریک به نیچروان بارزانی از نقش ویژه مسعود بارزانی در رهبری تقدیر و از دیگر بزرگان سیاسی کردستان عراق به خصوص ملا مصطفی بارزانی و جلال طالبانی یاد کرد.

او مسعود بارزانی را رهبری ملی و عراقی کردی خواند که اثر خود در تحولات عراق برای همیشه نهاده است و ابراز اطمینان کرد که نیچروان بارزانی این مسیر را با همان قدرت ادامه خواهد داد.

الحکیم گفت که در هر نقطه خاک عراق تاریخی سرشار از رنج و فداکاری و مبارزه و بیم و امید دیده می شود و افزود که رابطه کردها با میهنشان نه در زاویه قراردادها یا حکومت های پی در پی که در چارچوب نگاهی فراگیر و عمیق شکل گرفته که فراتر از اشخاص و حکومت هاست.

او تأکید کرد که اقلیم و اربیل همیشه مایه افتخار ملت عراق خواهد ماند و با مبارزه و تلاش مستمر برای پیشرفت و آبادانی و شکوفایی الگوی مناسبی است که برای همه نقاط عراق است است و افزود که بارها بر ضرورت استفاده از این تجربه و تکرار آن در دیگر استان ها تأکید کرده است.

رهبر جریان حکمت ملی عراق مهم ترین عامل این پیشرفت را اتحاد سیاسی درون اقلیم و میان اقلیم و بغداد دانست و ابراز امیدواری کرد که حفظ این وحدت اولویت اصلی نیچروان بارزانی باشد.

او گفت که نمی توان در چارچوب رقابت کسی را نادیده گرفت و کنار گذشت و افزود که وحدت ما رمز قدرت ماست و این در کردستان و سرتاسر عراق باید تحقق یابد.

الحکیم اظهار داشت که به تنوع بافت اجتماعی کشور افتخار می کنیم و بارها تأکید کرده ایم که اختلافات ربطی به انسجام ملت عراق ندارد و متأسفانه رسانه ها با تمرکز بر اختلافات در نشان دادن یکپارچگی ملی کوتاهی کرده اند و عمق و حجم واقعی این اتحاد را نشان نداده اند.

او گفت که برخی سیاستمداران به جای تماس و حل مشکلات در پی ایجاد اختلاف و پیچیده کردن آن رفته اند و «مردم می دانند که هرجا در کنار هم در پی حل مشکلات برآمده ایم نعمت آن را ملت حس کرده اند و هر بار که دنبال اختلافات رفته ایم امنیتمان بر هم خورده است».

او شکل گیری داعش را نتیجه عملکرد غلط سیاسی دانست و گفت که داعش در اختلاف و نزاع رشد می کند و بی تردید از برپایی این نشست و هرگونه مظهر اتحاد سیاسی در عراق خمشگین است و افزود که ملت عراق سالهاست که در کنار هم زیسته و رنج کشیده و ظلم دیده و مبارزه کرده اند و تقدیرشان هم آن است که کنار هم باشند.

الحکیم بر لزوم حل همه اختلافات میان نیروهای اقلیم و نیز میان اقلیم و دولت مرکزی با نگاهی مسولانه تأکید کرد و گفت که اوضاع منطقه بسیار حساس است و هرکه فکر کند که از بحران جان اسالم به در می برد سخت در اشتباه است و تاریخ نشان داده که عراق کالبدی واحد است که فقط در صورت سلامت همه اعضاست که زنده می ماند.

او هم زیستی مشترک را اولویتی اساسی دانست و گفت: «اگر مشکلی در قانون یا اجرای آن می بینیم بر سر تعدیل آن یا تغییر روند اجرای آن در چارچوب قانون به اتفاق نظر برسیم».

الحکیم خواستار بستن صفحه اختلافات گذشته شد و تأکید کرد که باید از رأی جدید ملت کرد برای زیستن در این میهن و تقسیم عادلانه ثروت و تقویت استقلال و حاکمیت استفاده کرد و از پارلمان ایالتی و مجلس بغداد خواست که حل اختلافات حقوقی را در رأس اولویت ها قرار دهند.

او افزود که حل اختلافات باید بدون دخالت دیگران باشد زیرا نیروهای سیاسی عراق ناتوان نیستند و می توانند با جدیت از پس حل مشکلاتشان برآیند و یادآور شد که دیگران به منافع خود می اندیشند.

الحکیم بر ضرورت مبارزه با چالش های داخلی با حکمت و عقلانیت تأکید کرد و گفت که پیروزی بر داعش بدون همکاری اقلیم و مرکز عملی نبود و حفظ ان هم مسئولیت هردوی آنهاست به خصوص که شهرهای عراق منتظر بازسازی و آواره ها منتظر بازگشت اند و این جز با ادامه پیروزی و حفظ امنیت عملی نیست و اتفاقات اخیر در دیالی و بغداد زنگ خطری بزرگ برای امنیت کشور است.

او بر موضع یکپارچ عراق در تنش موجود در منطقه تأکید کرد و گفت که عراق به حکم موقعیت خود در کنار سه امت عرب، ایران، ترکیه، کرد با مسائل منطقه درگیر است و این موضع متحد و یکپارچه را برای عراق واجب می سازد.

رهبر جریان حکمت ملی عراق نسبت به دست های پنهانی که می خواهد یا تفرقه موضع ملی عراق را ضعیف کنند و عراق را در معرض خطرات بزرگ قرار دهند هشدار داد و گفت که «همه باید با مشارکت فعالانه در ساخت موضع دولت و رسیدن به موضع مسئولانه ملی که در آن اقتدار حکومت عراق تأمین شود تلاش کنیم و سپس بر همان موضع بایستیم و از آن فاصله نگیریم و اجازه دخالت دیگران را ندهیم و با منطق تحریم که جز مشکلات و رنج برای ملت ها ندارد مخالفت کنیم».

سخنرانی نیچروان بارزانی

نیچروان بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق، نیز در سخنرانی خود تأکید کرد که کردستان بخشی جدایی ناپذیر از عراق است و مبارزه و فداکاری کردستان برای حفظ ثبات منطقه بر کسی پوشیده نیستو

او خواستار تلاش همه جانبه برای خدمت به شهروندان عراق شد و بر ضرورت پایبندی به قانون اساسی برای تأمین نافع همه ملت عراق تأکید کرد و گفت که هنوز به همه جوانب قانون اساسی عمل نشده و برای جلوگیری از تحقق دوباره حوادث سخت در عراق به قانون عمل کرد.

کانال تلگرام میدل ایست نیوز telegram
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن