امریکا مانع از تبدیل حمله سفارت بحرین به تنش میان عراق و کشورهای خلیج شد

یک منبع آگاه خبر داد که پس از حادثه حمله به سفارت بحرین، این کشور در پی هماهنگی با امارات و عربستان جهت موضعی متحد علیه عراق بود.

میدل ایست نیوز: یک مقام بلندپایه عراقی خبر داد که در پی حمله معترضان عراقی به سفارت بحرین در روز پنج شنبه هفته گذشته، ایالات متحده برای جلوگیری از تنش میان عراق و کشورهای خلیج وارد عمل شده است.

این مقام عراقی که نخواسته نامش فاش شود گفته که در پی این حادثه بحرین و امارات و عربستان در پی واکنش به حادثه بودند اما با دخالت امریکا اقدام خود را متوقف کردند.

این منبع افزوده که «خالد بن احمد آل خلیفه»، وزیر امور خارجه بحرین، در پی این حادثه کوشید که همبستگی امارات و عربستان دربرابر عراق را جلب کند و آنان را به احضار سفرای عراق و محکوم کردن شدید و حتی کاهش سطح نمایندگی دیپلماتیک وادارد که با دخالت امریکا متوقف شد.

به گفته این مقام عراقی امریکایی ها کمک کردند که موضوع به تنش میان این سه کشور با عراق نینجامید و مقامات عراقی هم هوشمندانه در پی این حادثه فورا با مقامات بحرین تماس گرفتند و مواضع خود را توضیح دادند و این حادثه را محکوم کردند.

این مقام همچنین گفته که بازجویی ها از بیش از 50 عامل این حمله ادامه دارد و هیچ یکی از آنها آزاد نشده اند و افزوده که به زودی نتایج تحقیقات با تحلیل ویدئوی دوربین های نصب شده در محل اعلام خواهد شد.

این منبع آگاه تأکید کرده که تعدادی از عناصر حفاظتی که اجازه ورود معترضان به داخل سفارت را داده اند هم بازداشت شده و در حال بازجویی هستند.

پیش از این «جعفر الحسینی»، سخنگوی شبه نظامیان «کتائب حزب الله» اعلام کرد که اکثر تظاهرات کنندگان دربرابر سفارت بحرین عضو این گروه بوده اند.

او گرفتن سفارت را «حق طبیعی» تظاهرات کنندگان برای ابراز خشم از برگزاری نشستی «با حمایت امریکا برای حل و فصل مسئله فلسطین» در بحرین دانست.

در پی این حادثه رئیس جمهور عراق با پادشاه بحرین و وزیر امور خارجه و رئیس مجلس عراق با همتایان بحرینی خود تماس تلفنی برقرار کرده و از این حادثه ابراز تأسف کردند.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
العربی الجدید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا