«صالح المطلک»: دولت کنونی عراق بدترین دولت از سال 2003 است

یکی از سران سیاسی اهل سنت عراق تأکید کرد که کسانی مانع از رسیدن برخی صداها به «عادل عبدالمهدی» می شوند.

میدل ایست نیوز: «صالح المطلک»، رئیس «جبهه الحوار الوطنی» و از سران ائتلاف اصلاح و سازندگی، با انتقاد شدید از عملکرد «عادل عبدالمهدی» دولت او را بدترین دولت عراق از سال 2003 تاکنون و فاسدترین دولت از دوران پادشاهی عراق خواند.

المطلک که سابقه معاونت نخست وزیر عراق را دارد و به مواضع جنجالی شناخته می شود در مصاحبه با شبکه عراقی «الفرات» گفت که تنها دستاورد مهم دولت عبدالمهدی و تنها اقدامی که می توان آن را گامی در مسیر درست دانست برداشتن دیواره های بتنی از خیابان های بغداد است.

او گفت که هر مسئول دولتی از آبدارچی تا مدیر کل برای هر گونه کار اداری از مردم اخاذی می کنند و افزود که وزرای تکنوکرات از حمایت تشکل ها برخوردار نیستند و وزرای تابع احزاب هم مشغول غارت و چپاول برای حزب خودشان هستند.

المطلک افزود که عادل عبدالمهدی شخصیتی محترم و دموکرات منش است اما کسانی دور او را گرفته اند «که نمی گذارند حرف ما را بشنود و متأسفانه در مورد ترکیب اجتماعی کشور عادلانه برخورد نکرده است».

او تأکید کرد که در انتخاب مدیران کل و پست های ویژه به گروه هایی از جامعه ظلم شده و این مایه نگرانی بابت زنده شدن دوباره طایفه گرایی در کشور است.

این عضو شاخص ائتلاف اصلاح و سازندگی تأکید کرد که حزب الدعوه تبدیل به دولت پنهان در عراق شده است.

او تبدیل حشد الشعبی به یک نهاد را اقدامی مهم دانست اما از به حاشیه رانده شدن ارتش و پلیس و همچنین از مخالفت برخی گروه های حشد از اجرای دستورالعمل نخست وزیر ابراز نگرانی کرد و افزود که پایان ماه جاری امتحانی سخت برای عبدالمهدی در اجرای این برنامه خواهد بود.

المطلک درباره نزاع ایران و امریکا هم تأکید کرد که ایران در پی جنگ نیست اما شاید جنگ را بر ادامه تحریم های اقتصادی فلج کننده ترجیح دهد و افزود که به احتمال قوی عراق در نهایت به سمت ایران کشیده شود به خصوص که ایران حامی اصلی تشکیل دولت عبدالمهدی بود.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
الفرات نیوز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا