شکل گیری سه جناح درون حزب الدعوه در اعتراض به دبیر کلی مجدد «نوری المالکی»

یک منبع آگاه خبر داد که تعدادی از اعضای شاخص شورای مرکزی حزب «الدعوه» عضویت خود در این شورا را در اعتراض به دبیر کلی مجدد «نوری المالکی» به تعلیق درآورده اند.

میدل ایست نیوز: در پی انتخاب مجدد و غافلگیرکننده «نوری المالکی» به دبیر کلی حزب الدعوه که باعث شدت گرفتن اختلافات داخلی حزب شده است، سران این حزب خواستار تشکیل کمیته ای فوری برای جلوگیری از شکاف در حزب شده اند.

در هفدهمین نشست مجمع عمومی حزب الدعوه که اول هفته گذشته در کربلا برگزار شد، برخلاف پیش بینی ها نوری المالکی در دبیر کلی حزب ابقا شد. تصمیمی که گروه نزدیک به «حیدر العبادی» از آن انتقاد کردند و اکثریت اعضای شورای مرکزی حزب نیز فقط یک روز پس از این انتخاب در اعتراض به آن عضویت خود در شورای مرکزی را به تعلیق درآوردند.

علت این اعتراضات چنان که حیدر العبادی نیز افشا کرد آن بود که نوری المالکی در کنار 6 تن از دیگر سران بلندپایه حزب تعهد کتبی امضا کرده بودند که برای دبیر کلی حزب نامزد نشوند و اجازه بروز چهره های جوان و جدید را در حزب بدهند.

برخی ناظران پیش بینی کرده اند که به علت زیر پا نهاده شدن این تعهدات تحرکاتی درون حزب الدعوه برای چند شکاف در آن آغاز شده است.

یک منبع بلندپایه در حزب به روزنامه «المدی» گفت که پس از انتخاب مالکی اختلافات درون حزب شدت بیشتری گرفت.

این منبع با تأیید اظهارات پیشین العبادی درباره وجود تعهدنامه ای که میان سران حزب برای خودداری از نامزد شدن برای دبیر کلی امضا شده، گفت که برخی چهره های شاخص حزب مانند «صادق الرکابی» با اصل این تعهدنامه مخالف بودند و برای همین در آخرین نشست شورای مرکزی حزب که پیش از نشست مجمع عمومی برگزار شد توافق شد که این تعهدنامه نادیده گرفته شود.

به گفته این منبع، «با وجود این، المالکی خود را به صورت مکتوب متعهد به این تعهدنامه و خودداری از نامزدی برای دبیر کلی حزب کرده بود».

این منبع معتقد است که اکثریت اعضای حزب با آنچه در نشست مجمع عمومی رخ داد موافقند، اما «علی الادیب»، «عباس البیاتی»، «طارق نجم» که از چهره های قدیمی و مهم حزب هستند حاضر به عضویت در شورای مرکزی جدید حزب نشدند و این به اندازه کافی نشانگر نارضایتی آنها از نتایج این مجمع است.

این منبع گفته که این افراد نسبت به عدم اجرای این تعهدنامه و همچنین نسبت به حضور برخی افراد در مجمع عمومی و همچنین نحوه اجرای انتخابات برای انتخاب دبیر کل ملاحظات جدی دارند.

این منبع مطلع تأکید کرد که حزب الدعوه در دشوارترین شرایط تاریخ خود به سر می برد به خصوص که مجمع عمومی اخیر اختلافات را شدیدتر هم کرده است.

براساس این گزارش، این وضعیت باعث شکل گیری سه جناح مخالف درون حزب شده که اولی نسبت به این اتفاقات ملاحظاتی دارد اما از حزب دست نمی کشد، دومی که شامل اکثریت اعضای شورای مرکزی جدید است عضویت خود در شورا را تا دو سال دیگر و انتخاب دبیر کل جدید به تعویق انداخته اند و جناح سوم جناح العبادی و نزدیکان اوست که از پروژه سیاسی تازه ای سخن می گویند.

این منبع افزود که این وضعیت چنان برای حزب پرمخاطره است که کمیته ای بلندپایه برای حل اختلافات و نزدیک کردن دیدگاه های سران حزب تشکیل شده و نخستین جلسه خود را روز شنبه (20 ژوئیه) انجام داده است و قرار است طی یک یا دو هفته برای اختلافات راه حلی بیابد.

ما را در تلگرام دنبال کنید ما را در تلگرام دنبال کنید
منبع
المدی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا