مشورت های «عادل عبدالمهدی» با فرماندهان نظامی برای برخورد با «فرماندهان متمرد» حشد الشعبی

منابعی آگاه در دولت عراق خبر دادند که «عادل عبدالمهدی» درصدد برخورد با برخی «فرماندهان متمرد» حشد الشعبی برآمده است.

میدل ایست نیوز: منابعی آگاه در دولت عراق خبر دادند که «عادل عبدالمهدی»، نخست وزیر و فرمانده کل نیروهای مسلح عراق، با برخی فرماندهان عالیرتبه ارتش عراق درباره نحوه برخورد با گردان هایی که حاضر به اجرای دستورالعمل اصلاح ساختار حشد الشعبی نشده اند مشورت هایی انجام داده است.

گفته می شود که عبدالمهدی به شدت تحت فشار برخی از این گروه های مسلح که نفوذ بالایی در سازمان حشد الشعبی دارند قرار گرفته تا برای اخراج نیروهای امریکایی از عراق و کاهش روابط با برخی کشورهای عربی به خصوص عربستان اقدام کند.

این منابع به روزنامه «العرب»، چاپ لندن، گفته اند که عبدالمهدی مطلع است که این گروه ها شامل همه نیروهای حشد الشعبی نمی شوند و گروه های دیگری در حشد هستند که تابع تصمیمات دولت عراق اند و این دو خط را می توان در بیانیه های متفاوت «فالح الفیاض»، رئیس سازمان حشد الشعبی، و «ابومهندی المهندس»، نایب رئیس این سازمان درباره حملات اخیر علیه انبارهای سلاح حشد الشعبی در عراق دید.

این منابع تأکید کرده اند که کتائب حزب الله، که زیر نظر شخص ابومهدی المهندس فعالیت می کند، و کتائب سید الشهداء که فرمانده آن فردی موسوم به «ابو آلاء الولائی» است در رأس شبه نظامیانی هستند که در دولت عراق به عنوان گروه های «متمرد» شناخته می شوند.

الولائی نیز پس از انفجارهایی که در انبارهای سلاح حشد الشعبی رخ داد با حضور در شبکه های تلویزیونی از دولت خواست که مسئولیت این حوادث را متوجه امریکا و اسرائیل کند و وقتی به وی گفته شد که این اظهارات برای دولت مشکل ایجاد می کند، پاسخ داد: «ایجاد کند».

الولائی در جلسه رؤسای جمهور و دولت و مجلس با چند تن از سران حشد الشعبی نیز حضور داشت.

منابع مطلع به «العرب» گفته اند که فرمانده کل نیروهای مسلح عراق با برخی از برجسته ترین افسران خود «امکان اجرای عملیاتی محدود برای پیگرد گروه های متمردی که تحت عنوان حشد الشعبی فعالیت می کنند» را بررسی کرده است.

به گفته این منابع، در این جلسات مشورتی بر ضرورت خودداری از ایجاد نارضایتی داخلی و خارجی تأکید شده است.

چهره های نزدیک به نخست وزیر عراق گفته اند که وی نمی خواهد نیروهای حشد الشعبی را از دست بدهد و برای همین ترجیح می دهد که فرماندهان متمرد را کنار گذارد تا نتوانند بر رزمندگان تأثیری داشته باشند.

یک چهره سیاسی اهل سنت عراق نیز تأکید می کند که عبدالمهدی باید دست کم یک جا دست به اقدامی قاطع بزند تا نشان دهد که زمام امور به دست خودش است.

این چهره سیاسی می افزاید که عبدالمهدی بسیار آرام فعالیت می کند و این نحوه برخورد با نیروهای مؤثر بر حشد الشعبی کارگر نخواهد افتاد و باید دست کم با «یک مقام بلندپایه» از فرماندهان متمرد حشد الشعبی برخورد کند.

او می افزاید که اگر عبدالمهدی واقعا چنین کاری کند در صحنه داخلی به یک قهرمان ملی و در جهان به مرد میدان سیاست تبدیل خواهد شد.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
العرب

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا