خبری که صفحه نزدیک به «سید مقتدی صدر» منتشر کرد تکذیب شد

مشاور رئیس جمهور عراق تأکید کرد که موافقت رئیس جمهور با انتقال 13 هزار تروریست داعشی اروپایی به عراق صحت ندارد.

میدل ایست نیوز: «شیروان الوائلی»، مشاور رئیس جمهور عراق، اخبار منتشر شده درباره موافقت «برهم صالح»، رئیس جمهور عراق، با انتقال 13 هزار تروریست داعشی از سوریه به عراق را بی اساس دانست.

او گفت که در تماس تلفنی وزیر خارجه امریکا مسائل مشترک و روابط بغداد و واشنگتن بررسی شد و اساسا موضوع انتقال این تروریست ها از زندان های نیروهای دموکراتیک سوریه به عراق مطرح نشد.

الوائلی افزود که نه پومپئو چنین چیزی را در تماس تلفنی با رئیس جمهور عراق مطرح کرد نه رئیس جمهور عراق حاضر است با چنین پیشنهادی موافقت کند.

پیش از این دفتر رئیس جمهور عراق اعلام کرد که وی با دریافت تماسی تلفنی ازجانب وزیر خارجه امریکا تازه ترین تحولات سیاسی منطقه و تثبیت امنیت عراق و حقوق شهروندان و تقویت تجربه دموکراتیک در کشور و نیز اقدام نظامی ترکیه در شمال شرق سوریه را بررسی کرده است.

وزارت امور خارجه امریکا نیز با صدور بیانیه ای تأکید کرد که در این تماس تلفنی، پومپئو خشونت های اعمال شده در تظاهرات اخیر عراق را محکوم و بر ضرورت برخورد با ناقضان حقوق بشر و مرتکبان رفتارهای خشونت آمیز تأکید کرده است.

در بیانیه وزارت خاجه امریکا افزوده شده که در این تماس تلفنی همچنین اقدام نظامی ترکیه در سوریه بررسی و بر تمایل امریکا به پایان دادن فوری آن تأکید شده است.

پیش از این صفحه «صالح محمد العراقی»، در شبکه اجتماعی فیسبوک که بازتاب دهنده مواضع «سید مقتدی صدر» است این شایعه را مطرح کرده بود که «برخی مفسدان در پی وارد کردن 13 هزار داعشی خارجی به خاک عراق هستند تا دوباره در کشور جنگ ایجاد کنند و بتوانند از این طریق در قدرت بمانند».

در پی اعتراضات اخیر در عراق، صدر که گروه سیاسی وابسته به وی بیشترین تعداد وزرا را در دولت «عادل عبدالمهدی» دارد خواستار انحلال دولت و برگزاری انتخابات زودهنگام شد. پس از آن، گروه های وابسته به وی تلاش می کنند با دامن زدن به شایعات و انتشار اخبار منفی افکار عمومی را علیه دولت و رئیس آن تحریک کنند.

صفحه ویژه جام جهانی قطر جام جهانی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا