«العربی الجدید»: جدی شدن موضوع اجرای انتخابات پیش از موعد در نشست پشت پرده سران سیاسی عراق

شنبه شب نشستی پشت درهای بسته با حضور نخست وزیر عراق و چند تن از سران سیاسی کشور برای اعلام اجرای انتخابات پیش از موعد برگزار شده است.

میدل ایست نیوز: منابع بلندپایه عراقی خبر دادند که شنبه شب نشستی پشت درهای بسته با حضور نخست وزیر عراق و چند تن از سران سیاسی کشور برای اعلام اجرای انتخابات پیش از موعد به شرط تصویب قانون جدید انتخابات و تشکیل کمیساریای مستقل انتخابات جدید برگزار شده است.

یک مقام بلندپایه عراقی به «العربی الجدید» گفت که این نشست که دومین مورد از نوع خود در 24 ساعت بوده است شنبه شب با حضور «عادل عبدالمهدی» و چند تن از سران سیاسی عراق در منطقه خضراء بغداد برگزار شده است.

این مقام تأکید کرد که ادامه تظاهرات باعث شده که توافق پیشین که به همت «قاسم سلیمانی»، فرمانده نیروی قدس سپاه، به دست آمده بود در آستانه فروپاشی قرار گیرد و تلاش ها برای برگزاری انتخابات پیش از موعد در مهلتی کم تر از یک سال بعد از تصویب قانون انتخابات جدید و تشکیل کمیساریای عالی مستقل انتخابات شدت بگیرد.

این منبع مطلع بلندپایه عراقی ادامه داد که چنین تصمیمی تا حد زیادی هم با استقبال تظاهرات کنندگان مواجه می شود هم با رضایت مرجعیت عالی شیعه که رسما و علنا در کنار تظاهرات کنندگان ایستاده است.

پیش از این منابع خبری خبر داده بودند که قاسم سلیمانی در جلسه ای با حضور 5 تشکل سیاسی شیعی با آنان توافق کرده که برای اجرای اصلاحات و حفظ دولت «عادل عبدالمهدی» تلاش کنند.

همزمان «یونادم کنا»، نماینده مجلس عراق، به این پایگاه خبری گفت که در چند روز گذشته نشست های مهمی با حضور سران سیاسی عراق برگزار شده که در همه آنها درباره مشروعیت تظاهرات و حق شهروندان در اعتراض به وضع موجود و بیان آن و لزوم تغییرات جدی و آنی اتفاق نظر وجود داشته است.

او گفت که بر نقشه راهی جهت تحقق مطالبات شهروندان برای اصلاح نظام سیاسی کشور از راه برگزاری انتخابات پیش از موعد پس از تصویب قانون انتخابات جدید و تشکیل کمیساریای عالی مستقل انتخابات و اجرای قانون احزاب توافق وجود دارد.

ما را در تلگرام دنبال کنید ما را در تلگرام دنبال کنید
منبع
العربی الجدید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا