اطلاعات تازه از دولت جدید لبنان و رئیس آن/ جدی شدن نامزدی «سمیر الخطیب»

در پی اعلام رسمی عدم تمایل به تشکیل دولت ازجانب «سعد الحریری»، منابع سیاسی در لبنان از شدت گرفتن مشورت ها برای تشکیل دولت خبر دادند.

میدل ایست نیوز: در پی اعلام رسمی عدم تمایل به تشکیل دولت ازجانب «سعد الحریری»، منابع سیاسی در لبنان از شدت گرفتن مشورت ها برای تشکیل دولت خبر دادند.

در حالی که به گفته منابع خبری قرار است «میشل عون» رئیس جمهور لبنان مشاوره های پارلمانی برای تشکیل دولت را از فردا (پنجشنبه 28نوامبر) آغاز کند، یک منبع آگاه خبر داد که تشکیل دولت «تکنوکرات جناحی» قطعی شده است.

این منبع به «الشرق الاوسط» گفت که دولتی که تشکیل می شود دولتی کوچک با 20 وزیر خواهد بود که 16 وزیر تکنوکرات و 4 وزیر مشاور سیاسی خواهد داشت.

همزمان مقامی در حزب الله لبنان در گفت وگو با خبرگزاری مرکزی لبنان ، اقدام الحریری را فرار از مسئولیت خواند و تأکید کرد که از این پس باید سراغ یک نامزد شایسته از میان اهل سنت رفت.

در این میان، چند منبع خبری لبنانی خبر دادند که «سمیر الخطیب» از جدی ترین گزینه ها برای تشکیل دولت است و افزودند که او خود نیز آماده پذیرش مسئولیت شده است.

الخطیب در مصاحبه با یک تلویزیون محلی تأکید کرد که با وی در این باره تماس گرفته شده و افزود که برای راه حل مشکل رسیدن به توافق ضروری است.

او همچنین گفت که «اگر توافق درباره من حاصل شود آماده پذیرش مسئولیت و خدمت به کشور در این شرایط حساس هستم».

پایگاه خبری لبنانی «الجنوبیه» نیز با انتشار گزارشی خبر داد که حزب الله و امل و رئیس جمهور لبنان از نخست وزیری سمیر الخطیب حمایت می کنند و افزود که الخطیب گزینه پیشنهادی «سعد الحریری» برای نخست وزیری بوده است.

الخطیب شخصیتی غیر سیاسی و فعال اقتصادی نزدیک به سعد الحریری و پیش تر شریک تجاری «رفیق الحریری» بوده است.

او در 1983 شرکتی به نام «خطیب و علمی» را ثبت کرده که فعالیت های گسترده ساختمان سازی در لبنان و عربستان و الجزایر و مصر و سوریه دارد.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
الشرق الاوسط

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا