استفاده از گاز اشک آور برای متفرق کردن معترضان در بیروت/ پیشرفت در مذاکرات تشکیل دولت جدید لبنان

اعتراضات تظاهرات کنندگان پس از آن بالا گرفت که مقامات سیاسی لبنان از پیشرفت های روشن در روند تشکیل دولت جدید سخن گفتند.

میدل ایست نیوز: معترضان در بیروت بار دیگر توانستند پل «رینگ» را که پیشتر شاهد درگیری میان نیروهای وابسته به حزب الله و امل با معترضان بود ببندند. اعتراضات تظاهرات کنندگان پس از آن بالا گرفت که مقامات سیاسی لبنان از پیشرفت های روشن در روند تشکیل دولت جدید سخن گفتند. دولتی که به نظر می آید برخلاف نظر تظاهرات کنندگان، دولتی «تکنوکرات ـ سیاسی» خواهد بود.

معترضان به صورت دسته جمعی روی پل نشستند و نیروهای ضد اغتشاش پس از شلیک گاز اشک آور در بامداد روز چهارشنبه توانستند درنهایت کنترل پل را به دست بگیرند و معترضان را متفرق کنند. فعالان شبکه های اجتماعی فیلم هایی منتشر کرده اند که نشان دهنده بازداشت چند معترض است.

معترضان دیگری نیز در بقاع و شمال لبنان نیز برخی جاده ها را بستند و اداره راهنمایی و رانندگی لبنان صبح چهارشنبه از بسته بودن تعدادی از جاده ها خبر داد.

با این همه در ساعت های گذشته پیشرفتی در روند تشکیل دولت پیش آمده است. «سعد الحریری» پس از دیدار با «ولید جنبلاط»، رئیس حزب ترقی خواه سوسیالیست، در بیروت تأکید کرد که «از “سمیر الخطیب” حمایت می کند و درباره برخی جزئیات باید تصمیم گیری شود». او افزود که شخصا در دولت شرکت نخواهد کرد.

همزمان «جبران باسیل»، وزیر خارجه دولت مستعفی و داماد رئیس جمهور لبنان، ابراز امیدواری کرد که مذاکرات تشکیل دولت به نقطه خوبی برسد.

او در کنفرانسی مطبوعاتی گفت که حزب الله و امل تشکیل دولت تکنوکرات ـ سیاسی را به سعد الحریری پیشنهاد داده بودند اما او حضورش در دولت را مشروط به تشکیل دولت کاملا تکنوکرات و غیر جناحی کرد، «چیزی که بر سر آن توافق به دست نیامد».

مردم لبنان از 17 اکتبر تظاهرات گسترده ای را علیه فساد و ناتوانی در حل مشکلات اقتصادی آغاز کردند. در پی این اعتراضات سعد الحریری، در 29 اکتبر از نخست وزیری لبنان استعفا داد.

کانال تلگرام میدل ایست نیوز telegram
منبع
العربی الجدید
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن