سران تشکل های سیاسی حمایت از دولت علاوی را به تعیین زمان انتخابات پیش از موعد مشروط کرده اند

نیروهای سیاسی اهل سنت و کرد موافقت با دولت «محمد توفیق علاوی» را مشروط به تعیین زمان دقیق انتخابات پیش از موعد در برنامه دولت وی کرده‌اند.

میدل ایست نیوز: یکی از سران ائتلاف فتح (به ریاست «هادی العامری») از جزئیات تازه ای از مذاکرات جاری در جلسه سران تشکل های سیاسی عراق خبر داد.

این عضو شاخص ائتلاف فتح که نخواست نامش فاش شود گفت که در نشست برگزار شده در منزل رئیس مجلس عراق سران بلندپایه اکثر تشکل‌های سیاسی به جز ائتلاف سائرون (وابسته به سیدمقتدی صدر) حضور داشتند.

این منبع گفت که نیروهای سیاسی اهل سنت و کرد موافقت با دولت «محمد توفیق علاوی» را مشروط به تعیین زمان دقیق انتخابات پیش از موعد در برنامه دولت وی کرده‌اند.

این منبع گفت که این تشکل ها همچنین بر لزوم رعایت تنوع قومی و مذهبی ملت عراق در کابینه تاکید دارند.

به گفته این مقام سران این تشکل ها همچنین توافق کردند که در جلسه دیگری که امروز (چهارشنبه ۱۹ فوریه) برگزار خواهد شد اختلافات خود را فیصله دهند و کمیته‌ای از چند شخصیت سیاسی برای نزدیک کردن دیدگاه ها درباره دولت تشکیل داده‌اند که از امروز صبح فعالیت‌های خود را آغاز کرده است.

او افزود که سران تشکل ها و احزاب سیاسی توافق کرده اند هر تشکلی حق اعتراض به هر یک از وزرا و خودداری از دادن رای اعتماد به وی را دارد اما حق معرفی نامزدی به جای او را نخواهد داشت و معرفی نامزدهای وزارتخانه‌ها صرفاً برعهده محمد توفیق علاوی است.

این منبع گفت که علاوی اصرار دارد کابینه در هفته جاری به مجلس معرفی شود اما بر اثر پافشاری نیروهای سیاسی جلسه رای اعتماد به کابینه در اوایل هفته آینده برگزار خواهد شد.

همزمان صباح الکربولی از سران ائتلاف القوی العراقیه او گفت که نمایندگان اهل سنت تاکید دارند که باید وزرای آنها واقعاً نماینده اهل سنت عراق باشند و بتوانند به حل مشکلات مناطق آزاد شده از چنگ داعش کمک کنند.

او افزود که تلاش ها و گفت وگوها و مذاکرات در این باره ادامه دارد و ابراز امیدواری کرد که این اختلافات تا ساعات آینده حل شود و گفت که بعید نیست جلسه رای اعتماد به کابینه روز پنجشنبه برگزار شود.

سران تشکل‌های کرد و  ائتلاف القوی العراقیه (به ریاست الحلبوسی) و چند گروه سیاسی دیگر روز سه شنبه در جلسه ای در منزل رئیس مجلس عراق حاضر شدند.

«محمد الکربولی»، از سران ائتلاف الوطنیه با انتشار توییتی از خانه الحلبوسی تاکید کرد که همه با روحیه ملی و مسئولیت پذیر تلاش می‌کنند که به موضع واحد در قبال دولت جدید برسند.

«احمد الاسدی» از سران ائتلاف فتح نیز در توییتر نوشت که «از ۳ ساعت پیش در منزل رئیس مجلس ساز و کارهای حمایت از نخست وزیر برای تشکیل دولتی مستقل که مسئولیت آن بازگرداندن ابهت دولت و اجرای انتخابات پیش از موعد است» حضور دارند.

او افزود که فضای جلسه بسیار مثبت است و نشان می‌دهد که همه به عمق بحران کنونی کشور پی برده اند و گفت وگوها بسیار صریح و با حضور اکثر نیروهای سیاسی است.

کانال تلگرام میدل ایست نیوز telegram
منبع
العربی الجدید
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن