راهپیمایی گسترده مردم فلسطین در نوار غزه در مخالفت با طرح الحاق کرانه باختری+تصاویر

هزاران تن از مردم فلسطین امروز چهارشنبه در راهپیمایی مردمی در شهر غزه در مخالفت با تصمیم اسرائیل در الحاق کرانه باختری و منطقه غور اردن شرکت کردند.

میدل ایست نیوز: هزاران تن از مردم فلسطین امروز چهارشنبه در راهپیمایی مردمی در شهر غزه در مخالفت با تصمیم اسرائیل در الحاق کرانه باختری و منطقه غور اردن شرکت کردند.

این راهپیمایی مردمی که بنا به درخواست جمعیت ملی موسوم به «یک‌صدا در برابر تصمیم الحاق و معامله قرن» برگزار شده بود در غزه با حضور گروه‌های ملی و اسلامی و طیف‌های مختلف مردمی به صورتی گسترده در مخالف با طرح الحاق کرانه باختری انجام شد.

شرکت‌کنندگان در این راهپیمایی پلاکاردهایی با عنوان «باهم برای سرنگون‌سازی تصمیم الحاق و مقابله با معامله قرن»، «معامله قرن نابود باد»، «معامله مدنظر ترامپ اجرایی نخواهد شد»، «طرح الحاق دشمنی علیه مردم فلسطین است»، «نه به طرح الحاق کرانه باختری و اغوار» و «با مقاومت و وحدت فلسطین پیروز می‌شود.» در دست داشتند.

در این راهپیمایی «سعدی عابد»، عضو دفتر سیاسی حزب «فدا» اظهار داشت: مردم فلسطین با مبارزه خود، اشغالگر صهیونیست و جهان را غافل‌گیر خواهد کرد و جرقه نابودی اشغالگری و خیزش به سمت تشکیل فلسطین به پایتختی بیت المقدس را ایجاد خواهند کرد.»

عابد در ادامه بر لزوم محاکمه دولت اسرائیل به خاطر انکار حقوق مردم فلسطین و بی‌توجهی به توافقات و قوانین بین‌المللی را تاکید کرد و از کشورهای جهان خواست در مقابل، کشور فلسطین به پایتختی بیت المقدس را به رسمیت بشناسند.

وی با بیان اینکه تصمیم الحاق کرانه باختری با قطع‌نامه‌های بین المللی در تضاد است، بر لزوم پایان دادن به توفقات و تفاهمات امضا شده از سوی سازمان آزادی‌بخش با اسرائیل و در راس این توافقات، توافقات اوسلو و پروتوکل اقتصادی پاریس و لغو به رسمیت شناختن اسرائیل و توقف فوری هماهنگی امنیتی با تل آویو تاکید کرد.

از سوی دیگر، «خلیل الحیه»، معاون رئیس جنبش حماس در نوار غزه تاکید کرد همه گزینه‌ها برای مقابله با تصمیم الحاق کرانه باختری و منطقه الاغوار به اسرائیل پیش روی ملت فلسطین قرار دارد.

در همین رابطه، «گابی اشکنازی»، وزیر امور خارجه کابینه ائتلافی نتانیاهو ـ گانتس درباره الحاق بخشی از سرزمین‌های اشغالی کرانه باختری به اسرائیل اظهار بی‌اطلاعی کرد و گفت در این باره از نخست وزیر بپرسید.

براساس برنامه دولت اسرائیل، قرار است این الحاق جنجال برانگیز، امروز چهارشنبه (اول ژوئیه) رسما اعلام و اجرایی شود.

اشکنازی در پاسخ به پرسشی در این باره در رادیوی ارتش گفت: «اینکه انتظار داشته باشیم الحاق امروز اتفاق بیافتد، غیر منطقی است.» با این حال وی اتخاذ چنین تصمیمی را در روز چهارشنبه، همچنان محتمل دانست.

طرح الحاق بخش‌هایی از کرانه باختری رود اردن که همچنان بخشی از سرزمین «فلسطین» به شمار می‌رود از زمان رونمایی از طرح «صلح خاورمیانه» ترامپ، معروف به «معامله قرن» در دستور کار دولت اسرائیل قرار گرفت.

این سرزمین‌ها پس از جنگ ۱۹۶۷ اشغال شد و هم‌اکنون شماری از شهرک‌های یهودی‌نشین در آن برپا شده است. سازمان ملل متحد این اراضی را بخشی از «سرزمین‌های اشغالی» فلسطین می‌خواند.

الحاق این سرزمین‌ها به خاک اسرائیل با مخالفت جدی سازمان ملل متحد، اتحادیه اروپا و بسیاری از کشورهای منطقه مواجه شده است.

کانال تلگرام میدل ایست نیوز telegram
منبع
العربی الجدید
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن