ائتلاف فتح خواستار تدوین شکوائیه رسمی از امریکا بابت ترور حاج «ابومهدی المهندس» شد

ائتلاف فتح ابراز امیدواری کرده که سازمان ملل دربرابر سلطه طلبی امریکا ونقض حاکمیت ارضی کشورها ازسوی امریکا «موضعی شجاعانه» بگیرد.

میدل ایست نیوز: ائتلاف فتح از دولت عراق خواست که با استفاده از فرصت گزارش کمیساریای حقوق بشر سازمان ملل درباره غیر قانونی بودن ترور شهید حاج ابومهدی المهندس و سردار شهید قاسم سلیمانی، از امریکا رسما شکایت کند.

در بیانیه این ائتلاف که شنبه شب منتشر شده آمده که این ائتلاف آنچه را در سازمان ملل درباره محکوم کردن استفاده امریکا از پهپاد برای ترور سردار سلیمانی می گذرد پیگیری می کند و آن را تحولی مثبت می داند.

ائتلاف فتح (شاخه سیاسی الحشد الشعبی) در بیانیه خود ابراز امیدواری کرده که سازمان ملل دربرابر سلطه طلبی امریکا ونقض حاکمیت ارضی کشورها ازسوی امریکا «موضعی شجاعانه» بگیرد.

این ائتلاف از دولت عراق خواسته که «هرچه سریع تر شکوائیه ای با شواهد و مدارک به سازمان ملل ارائه دهد و خواستار محکومیت امریکا در ترور شهید ابومهدی المهندس و دیگر چهره های عراقی با پهپادهای امریکایی و نقض حاکمیت ارضی عراق» شود.

در این بیانیه از مجلس عراق نیز خواسته شده که کمیته ای مشترک از کمیسیون روابط خارجی و کمیسیون حقوقی برای پیگیری اقدامات دولت در این باره تشکیل شود.

ائتلاف فتح «مسئولیت کوتاهی در حق خود شهروندان عراق که فضیلت دفاع از حاکمیت ارضی کشور و شکست دشمنان به نام ایشان نوشته می شود» را متوجه دولت دانسته است.

گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در زمینه قتل‌های خودسرانه گزارشش را روز جمعه به شورای حقوق بشر این سازمان ارائه کرد و در گزارش خود ترور قاسم سلیمانی را خلاف قوانین بین‌المللی و منشور سازمان ملل متحد دانست.

«اگنس کالامارد» در مصاحبه‌ای مطبوعاتی خواهان تدوین قوانین و مقررات بین‌المللی جدید برای تعیین محدوده قانونی استفاده از پهپادهای نظامی و همچنین امکان پیگیری حملات پهپادی در مراجع قضایی شد.

او در گزارش خود نوشته است اقدام آمریکا در حمله پهپادی و کشتن سردار شهید «قاسم سلیمانی»، فرمانده پیشین نیروی قدس سپاه پاسداران خلاف قوانین بین‌المللی و منشور سازمان ملل متحد بود.

در گزارش اَگنس کالامارد قتل هدفمند شهید قاسم سلیمانی نخستین موردی خوانده شده که طی آن دولت یک کشور با استناد به حق دفاع از خود، کشتن مقام دولتی یک کشور، در خاک کشوری ثالث را واجد وجاهت قانونی می‌خواند.

هر چند این گزارشگر ویژه از سوی سازمان ملل صحبت نمی‌کند اما یافته‌های خود را در اختیار این سازمان قرار می‌دهد.

او نوشت ایالات متحده آمریکا نتوانسته مدارک و شواهدی نشان دهد که از خطر فوری سردار قاسم سلیمانی برای شهروندان آمریکایی حکایت و در نتیجه هدف گرفتن کاروان خودروهای حامل او در بغداد را توجیه کند.

کانال تلگرام میدل ایست نیوز telegram
منبع
ناس نیوز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 2 =

دکمه بازگشت به بالا