وضعیت آزادی مطبوعات در کشورهای خلیج/ کویت در صدر و عربستان در قعر کشورهای خلیج از لحاظ آزادی مطبوعات

سازمان گزارشگران بدون مرز، رتبه بندی آزادی مطبوعات در جهان را منتشر و اعلام کرد این گزارش نشان می دهد اصحاب مطبوعات در بسیاری از مناطق جهان به خصوص در کشورهای عربی و خلیجی تحت فشار هستند.

میدل ایست نیوز: یک گزارش که توسط سازمان «گزارشگران بدون مرز» تهیه شده است رتبه بندی آزادی مطبوعات در سال 2020 را اعلام کرد.

این گزارش نشان می دهد اصحاب مطبوعات در بسیاری از مناطق جهان به خصوص در کشورهای عربی و خلیجی تحت فشار هستند.

در آخرین آمار منتشر شده از این سازمان در روز گذشته کویت در صدر کشورهای خلیج از لحاظ شاخص آزادی مطبوعات با جایگاه 109 در میان کشورهای جهان قرار دارد.

قطر با جایگاه 129 در جهان و امارات با جایگاه 131، به ترتیب مرتبه دوم و سوم آزادی مطبوعات در کشورهای خلیج را کسب کردند.

عمان در مرتبه چهارم، بحرین در مرتبه پنجم و عربستان به عنوان آخرین کشور خلیجی از لحاظ سطح آزادی مطبوعات قرار دارند و هر یک از این کشورها در میان کشورهای جهان به ترتیب جایگاه های 135، 169 و 170 را به دست آوردند.

سازمان گزارشگران بدون مرز در گزارش های خود از وخیم شدن وضعیت مطبوعات در سطح جهان خبر می دهد و می گوید دهه آتی برای آینده مطبوعات بسیار مهم خواهد بود زیرا چندین بحران و در رأس آن بحران ژئوپلتیک به وجود خواهد آمد.

در این گزارش اشاره شده برخی از دولت ها از بحران کرونا سوء استفاده کرده و تدابیری را برای کار مطبوعاتی در نظر گرفتند و این در زمانی است که اعتراض یا تظاهرات به علت مشغول بودن جهان به ویروس کرونا امکان پذیر نخواهد بود.

سازمان گزارشگران بدون مرز دو منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا را خطرناک ترین منطقه برای اصحاب مطبوعات اعلام کرد و گفت بسیاری از سازمان ها از بحران کرونا برای تسویه حساب با اصحاب مطبوعات سوء استفاده کردند.

این گزارش چین با جایگاه جهانی 177، عربستان با جایگاه جهانی 170 و مصر با جایگاه جهانی 166 را کشورهایی اعلام کرد که بیشترین تعدادی زندانی از میان اصحاب مطبوعات در جهان را دارند.

کانال تلگرام میدل ایست نیوز telegram
منبع
الخلیج اونلاین
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن