جزئیاتی تازه از جلسه سران برخی گروه های سیاسی عراق با «مصطفی الکاظمی»

این جلسه در منزل «هادی العامری» رهبر ائتلاف فتح و به درخواست سران تعدادی از نیروهای عضو فتح پس از بازگشت وی از واشنگتن برگزار شد.

میدل ایست نیوز: منابع سیاسی در عراق جزئیات تازه‌ای از دیدار «مصطفی الکاظمی»، نخست وزیر عراق، با سران ائتلاف فتح (شاخه سیاسی الحشد الشعبی) و احزاب سیاسی نزدیک به ایران که تا پاسی از شب گذشته ادامه یافت فاش کردند.

به گزارش «العربی الجدید»، این جلسه در منزل «هادی العامری» رهبر ائتلاف فتح و به درخواست سران تعدادی از نیروهای عضو فتح پس از بازگشت وی از واشنگتن برگزار شد و در آن نمایندگان ائتلاف دولت قانون و سائرون و جریان حکمت ملی هم حضور داشتند.

به گزارش یک عضو بلندپایه ائتلاف فتح که نخواسته نامش فاش شود، الکاظمی در این دیدار گزارشی مفصل درباره نتایج سفر خود به واشنگتن داد، اما گروه‌های عضو فتح مخالفت خود را با نتایج این سفر اعلام و تأکید کردند که نظر خود درباره توافقات با واشنگتن درباره نفت و انرژی را بعد از بررسی‌های لازم به وی خواهند گفت ضمن اینکه موضوع تعیین جدول زمانی سه ساله برای خروج نیروهای امریکایی را «وقت‌کشی و به تعویق انداختن» موضوع دانستند.

این مقام افزود که در این جلسه بحران مالی و اختلافات با اربیل و همچنین برگزاری انتخابات پیش از موعد و نیز تظاهرات در جنوب عراق و حمله معترضان به دفاتر احزاب در ناصریه و عملیات ترور فعالان مدنی و دستاوردهای دولت در صد روز نخست فعالیتش بررسی شد.

یک نماینده مجلس عراق نیز تأکید کرد که آنچه از این جلسه به بیرون درز کرده بیشتر شبیه به پرسش کشیدن نخست وزیر و حسابرسی از اوست و افزود که تأکید این نیروها بر حضور نمایندگانی از جریان حکمت ملی و سائرون هم برای آن بوده است.

«ریاض المسعودی»، عضو ائتلاف سائرون، گفت که آنچه در این جلسه گذشته کاملا سیاسی بوده و هدف از آن رسیدن به دیدگاهی مشترک میان فراکسیون‌های اصلی مجلس درباره عملکرد دولت و هماهنگی های لازم بوده است.

او گفت که در این جلسه بر برگزاری نشست‌های دوره‌ای با سران تشکل‌های سیاسی توافق شد.

پیش از این «محمد الغبان»، رئیس فراکسیون الفتح عراق در سخنانی به توضیح مهم‌ترین پرونده‌های مورد بحث در نشست «مصطفی الکاظمی» با رهبران فراکسیون‌های سیاسی پرداخت.

الغبان گفت که رهبران گروه‌های سیاسی در جلسه‌ با الکاظمی درباره اتفاقات و تشدید تنش‌ها در استان‌های جنوبی گفت‌وگو کردند.

وی افزود: رهبران فراکسیون‌ها در این نشست بر اهمیت برقراری امنیت و ثبات و عدم اجازه به افراد خرابکار برای بر هم زدن امنیت کشور تاکید کرده و افزودند از مهم‌ترین مسئولیت‌های دولت الکاظمی اعمال اقتدار دولت و حاکمیت قانون است که می بایست فضای سالم و امنی برای برگزاری انتخابات زودهنگام در ماه ژوئن ایجاد کند.

رئیس فراکسیون الفتح اظهار داشت: نخست‌وزیر در این نشست متعهد شد که همه اقدامات لازم را برای برقراری امنیت و ثبات و پایان دادن به نمودهای آشوب و ناامنی و تعرض به اموال دولتی و خصوصی و صدور دستوراتی روشن خطاب به دستگاه‌های امنیتی برای اعمال قانون و بازداشت افراد قانون‌شکن را اتخاذ کند.

در همین راستا، «احسان الشمری»، رئیس مرکز اندیشه‌ورزی سیاسی عراق، تأکید کرد که این جلسه با هدف اعمال فشار بر نخست‌وزیر برای پیشبرد برنامه‌های گروه‌های سیاسی بود و افزود که چنین کار در عرف سیاسی عراق مرسوم نیست و سران سیاسی اگر پرسشی از نخست‌وزیر دارند بهتر از سازوکار قانونی مجلس استفاده کنند.

ما را در تلگرام دنبال کنید ما را در تلگرام دنبال کنید
منبع
العربی الجدید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا