بحران های اقتصادی و سیاسی رمقی برای جشن سالروز استقلال لبنان نگذاشت

مواضع نیروهای سیاسی لبنانی در جشن استقلال این کشور به روشنی بازتاب‌دهنده عمق بحران‌های لبنان در نبود دولت و شدت گرفتن مشکلات اقتصادی و معیشتی بود.

میدل ایست نیوز: هفتاد و هفتمین سالروز استقلال لبنان در حالی برگزار شد که محدودیت‌ها برای مهار کرونا در این کشور در کنار بحران‌های سیاسی و اقتصادی که مذاکرات تشکیل دولت «سعد الحریری» را به بن بست کشانده رمقی برای شادی در مردم لبنان نگذاشته است.

«میشل عون»، رئیس جمهور لبنان، در سخنرانی تلویزیونی به این مناسبت خواستار «رها کردن روند تشکیل دولت از کشمکش‌های سیاسی و نشان دادن زور بازو» شد.

او تأکید کرد که لازمه عمل کردن حکومت به ساده‌ترین مسئولیت‌هایش «تشکیل دولتی قدرتمند و اثرگذار است» و افزود که «متغیرهای منطقه‌ای و جهانی بازتاب مهمی در مسائل لبنان دارد و هیچ مقام یا دولتی حق ندارد به تنهایی در صدد تعیین سیاست‌های کلی کشور برآید».

عون گفت که واقعیت‌های جدید سطح بالایی از هم‌بستگی را لازم می‌آورد «به‌خصوص که لبنان در آستانه تحولاتی است که ممکن است وضعیت کل منطقه را متفاوت کند» و برای همین ضروری است که «گفت‌وگویی ملی برای بررسی این تحولات که با دگرگونی‌هایی در همه بخش‌های سیاسی و امنیتی و دفاعی همراه است» شکل بگیرد تا «لبنان در میانه تفاهمات بزرگ گوسفند قربانی نباشد».

رئیس جمهور لبنان همچنین با اشاره به موضوع حسابرسی از بانک مرکزی تأکید کرد که از این موضوع و از مبارزه با فساد ریشه دوانده در نهادهای لبنان عقب‌نشینی نخواهد کرد.

او درباره مذاکرات ترسیم مرزها با اسرائیل هم گفت که لبنان از حق خود در ترسیم مرزهای دریایی‌اش کوتاه نخواهد آمد.

در این میان، مواضع نیروهای سیاسی لبنانی در جشن استقلال این کشور به روشنی بازتاب‌دهنده عمق بحران‌های لبنان در نبود دولت و شدت گرفتن مشکلات اقتصادی و معیشتی و ناتوانی از اجرای اصلاحات و شکست مذاکرات  با صندوق بین‌المللی پول بود.

از سوی دیگر، هیچ نشانه مثبتی درباره برطرف شدن بن‌بست مذاکرات تشکیل دولت دیده نمی‌شود و هم‌چنان جریان ملی آزاد به رهبری «جبران باسیل» بر مواضع خود پافشاری می‌کند.

همزمان سرلشکر «عباس ابراهیم»، مدیر کل سازمان امنیت لبنان، گفت که بحران‌های متعدد موجب نگرانی و وحشت درباره آینده میهن شده اما همچنان نهادهای امنیتی لبنان نماد استقلال و ثبات در این کشور برای عبور از وضعیت حساس کنونی به وضعیت تشکیل دولتی مدرن و پیشرفته است.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
الشرق الاوسط

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا