انتقاد شدید دولت مورد حمایت عربستان در یمن از مواضع گریفیتس درباره تروریستی شمردن انصارالله

مقامات دولت مورد حمایت عربستان در یمن از گزارش نماینده ویژه دبیر کل سازمان ملل در امور یمن، درباره لزوم تجدید نظر امریکا در تروریستی دانستن انصارالله به شدت انتقاد کردند.

میدل ایست نیوز: مقامات دولت مورد حمایت عربستان در یمن از گزارش «مارتین گریفیتس»، نماینده ویژه دبیر کل سازمان ملل در امور یمن، درباره لزوم تجدید نظر امریکا در تروریستی دانستن انصارالله به شدت انتقاد کردند.

گریفیتس در گزارش خود که شامگاه پنج‌شنبه در شورای امنیت سازمان ملل ارائه کرد از تصمیم امریکا برای تروریستی دانستن گروه انصارالله ابراز نگرانی شدید کرد و گفت که این تصمیم امریکا بر وضعیت انسانی و روند مذاکرات سیاسی بر حل بحران یمن تأثیر منفی خواهد نهاد.

«عبدالملک المخلافی»، وزیر امور خارجه سابق دولت عبدربه منصور هادی و مشاور سیاسی فعلی وی، گفت که از سازمان ملل انتظار می‌رود که برای توقف جنگ تلاش کند نه اینکه برای وضعیت انسانی یمن ابراز نگرانی کند.

او گفت بهتر است سازمان ملل به جای نگرانی از تروریستی دانسته شدن انصارالله بر آنها برای توقف جنگ فشار بیاورد.

معاون وزیر اطلاع‌رسانی دولت عدن نیز گفت که سازمان ملل با همین توجیه‌ها عملیات نظامی در حدیده را در سال 2018 متوقف کرد و افزود که سازمان ملل در مقام وکیل انصارالله ظاهر شده است.

دربرابر این انتقادات، «محمدعلی الحوثی»، از سران گروه انصارالله، ضمن استقبال از اظهارات گریفیتس تأکید کرد که اجرایی شدن این تصمیم امریکا به همه نشان خواهد داد که امریکا و عربستان و متحدانشان مانع اصلی صلح در یمن هستند.

با این همه، «محمد عبدالسلام»، سخنگوی انصارالله در اظهاراتی ضمن تأکید بر اینکه این اقدام امریکا تأثیری بر تلاش‌های انصارالله برای صلح در یمن نخواهد نهاد، به شدت از عملکرد گریفیتس انتقاد کرد.

او گفت که گریفیتس درعمل به نامه‌رسان میان ریاض و ابوظبی برای حل اختلافات متحدانشان در یمن تبدیل شده است.

صبح امروز (جمعه، 15 ژانویه) «ریچارد میلس»، نماینده امریکا در شورای امنیت سازمان ملل گفت که امریکا در جریان ملاحظات و پیامدهای انسانی تصمیمش درباره گروه انصارالله هست و تدابیری برای رساندن کمک‌های انسانی و واردات تجاری به یمن خواهد اندیشید.

او گفت که این تصمیم امریکا گامی در مسیر درست برای پیشبرد روند سیاسی در یمن است.

چند مقام سازمان ملل ازجمله نماینده سازمان در امور یمن و همچنین مسئول بخش امدادرسانی سازمان ملل از این تصمیم امریکا انتقاد کرده و آن را موجب بروز قحطی گسترده در یمن دانسته اند.

مسئول کمک‌های بشردوستانه در سازمان ملل متحد از واشنگتن خواست که در تصمیم خود برای درج نام گروه انصارالله (حوثی) در لیست گروه‌های تروریستی تجدید نظر کند و اعلام کرد که این تصمیم یمن را به قحطی بی‌سابقه در 4 دهه گذشته می‌کشاند.

«مارک لوکوک»، در سخنانی در شورای امنیت سازمان ملل تأکید کرد که صدور مجوز برای نهادهای بشردوستانه و امدادرسان برای خدمت در یمن نیز مانع از بروز این بحران نخواهد شد.

لوکوک افزود که یمن به صورت تقریبا کامل وابسته به واردات کالاست و تحریم در آن باعث می‌شود که 16 میلیون تن گرفتار قحطی شوند و تأکید کرد که در حال حاضر 50 هزار نفر در یمن گرفتار قحطی و 5 میلیون تن در یک قدمی آن هستند.

کانال تلگرام میدل ایست نیوز telegram
منبع
العربی الجدید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو + ده =

دکمه بازگشت به بالا