دیده بان بین المللی: عراق تنها کشور خاورمیانه که شمار آوارگان در آن کاهش یافته است

مرکز بین المللی IDMC که وضعیت آوارگان در جهان را رصد می کند اعلام کرد که عراق تنها کشور خاورمیانه است که شاهد کاهش آمار آوارگان بوده است.

میدل ایست نیوز: مرکز بین المللی IDMC که وضعیت آوارگان در جهان را رصد می کند اعلام کرد که عراق تنها کشور خاورمیانه است که شاهد کاهش آمار آوارگان بوده است.

به گزارش «المدی» در گزارش این مرکز که دفتر آن در ژنو است، در یک دهه گذشته شمار آوارگان و مهاجران داخلی در منطقه سه برابر شده و از 3.5 میلیون آواره به 12.4 میلیون تن رسیده است.

این گزارش افزوده که در همین بازه زمانی 7.8 میلیون مهاجر نیز از کشورهای این منطقه به خارج رفته اند.

این گزارش علت این افزایش آمار را دخالت های خارجی در نزاع های داخلی و منطقه، نزاع های مذهبی و قومیتی و عشایری و دینی، و همچنین بی ثباتی ناشی از حضور گروه های افراط گرای تروریستی در کنار فجایع زیست محیطی دانسته است.

براساس این گزارش در سال 2015 آمار آوارگان در منطقه به اوج خود رسیده است زیرا جنگ با گروه تروریستی داعش در مناطقی که ساکنان غیر نظامی داشت انجام شد و این باعث شد که میلیون ها تن از ساکنان این مناطق مجبور به ترک خانه هایشان شوند.

جنگ های عراق با گروه تروریستی داعش باعث آواره شدن حدود 6 میلیون تن در این کشور شد.

در ماه های اخیر مجموعا 4.7 میلیون تن از این آوارگان به خانه های خود برگشته اند.

در ماه اکتبر گذشته وزیر امور مهاجران و آوارگان عراق پس از جلسه مشترک با وزیر برنامه‌ریزی عراق و وزیر داخله اقلیم کردستان که با حضور تعدادی از استان‌داران و مقامات اداری و نظامی بغداد و اربیل برگزار شد در کنفرانسی مطبوعاتی تأکید کرد که یک سقف زمانی برای بسته شدن اردوگاه‌ها تعیین شده است.

«ایوان فائق جابرو»، وزیر امور مهاجران و آوارگان عراق گفت که در مرحله اول این برنامه که از 21 ماه جاری تا پایان سال جاری میلادی تعیین شده همه اردوگاه‌های استان‌های بغداد و کربلا بسته خواهد شد.

او گفت که در مرحله دوم که از 1/1/2021 تا 1/3/2021 خواهد بود 15 اردوگاه دیگر در سرتاسر عراق و در مرحله سوم اردوگاه‌های اقلیم کردستان بسته خواهند شد و افزود که مشکلی در اقلیم وجود دارد آن است که آوارگان حاضر به برگشت به سکونتگاه‌هایشان نیستند و تأکید کرد که بررسی علل این وضعیت آغاز شده است.

وزیر امور مهاجران و آوارگان عراق همچنین خبر داد که همه اردوگاه‌های استان انبار بسته شده اما در منطقه سنجار همچنان بازگشت ضعیف است و شهروندان به سکونتگاه‌هایشان برنگشته اند.

ما را در تلگرام دنبال کنید ما را در تلگرام دنبال کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا