پاسخ تند الحریری به عون: یا با تشکیل دولتی تکنوکرات یا برگزاری انتخابات زودهنگام ریاست جمهوری موافقت کن

نخست‌وزیر مامور تشکیل کابینه لبنان در بیانیه‌ای «شدید اللحن» به سخنان میشل عون، رئیس جمهوری این کشور که از وی خواسته بود، در صورت ناتوانی از تشکیل دولت، کناره‌گیری کند، پاسخ تندی داد.

میدل ایست نیوز: «سعد الحریری»، نخست‌وزیر مامور تشکیل کابینه لبنان در بیانیه‌ای «شدید اللحن» به سخنان «میشل عون»، رئیس جمهوری این کشور که از وی خواسته بود، در صورت ناتوانی از تشکیل دولت، کناره‌گیری کند، پاسخ داد و گفت: عون در برابر دو گزینه قرار دارد؛ با باید حکم تشکیل دولتی تکنوکرات، غیر حزبی و قادر به انجام اصلاحات مطلوب را امضا کند یا با برگزاری انتخابات زودهنگام ریاست جمهوری موافقت کند.

الحریری افزود: پس از گذشت چندین هفته از ارائه ترکیب کامل دولتی تکنوکرات، غیر حزبی و قادر به انجام اصلاحات مطلوب برای متوقف کردن روند فروپاشی و آغاز بازسازی ویرانی‌های بندر بیروت، در حالی که منتظر پاسخ تلفنی عون برای دعوت به بررسی کابینه پیشنهادی و صدور حکم تشکیل دولت جدید هستم، ناگهان من و همه مردم لبنان غافلگیر شدیم و دیدیم که رئیس جمهوری در سخنرانی تلویزیونی از من می‌خواهد بر اساس سازوکار و معیارهای قانون اساسی فورا دولت را تشکیل دهم یا از این امر کناره‌گیری کنم.

نخست وزیر مامور تشکیل کابینه لبنان ادامه داد: من از زمان معرفی خود به عنوان نخست وزیر مامور تشکیل کابینه 16 بار برای توافق بر سر دولتی تخصص‌گرا، غیر حزبی و قادر به اجرای اصلاحات مورد توافق و متوقف کردن روند فروپاشی لبنان با عون دیدار کردم، اینک به همان شیوه رئیس جمهوری پاسخ وی را می‌دهم؛ من برای بار هفدهم به حضور وی خواهم رفت یا وی با بررسی و اعلام فوری تشکیل دولت موافقت خواهد کرد و یا در غیر این صورت باید به صراحت درباره علت واقعی تلاشش برای زمینگیر کردن اراده پارلمان در معرفی من به نخست وزیر مامور تشکیل کابینه که چندین ماه است ادامه دارد، به مردم توضیح و اجازه برگزاری انتخابات زودهنگام ریاست جمهوری را دهد، چرا که این ابزار مبتنی بر قانون اساسی تنها راه برای ملغی کردن تاثیرات انتخاب وی از پارلمان به ریاست جمهوری پیش از پنج سال پیش است همانطور که من را پنج ماه پیش برای تشکیل دولت انتخاب کردند.

عون پیش از این در یک سخنرانی تلویزیونی گفته بود: پس از آنکه سعد الحریری سیاهه دولتی را ارائه کرد که حداقل‌های توازن و معاهده‌های سابق در آن رعایت نشده بود و دولت را به تعطیلی کشاند، از وی دعوت می‌کنم که برای تشکیل فوری دولت با توافق من براساس سازوکارها و معیارهای قانونی‌ای که در دولت‌ها رعایت شده بدون هرگونه تأخیر در کاخ ریاست جمهوری حاضر شود.

او ادامه داد: اگر نخست‌وزیر مأمور تشکیل کابینه از تشکیل و ریاست دولت نجات ملی که بتواند اوضاع پرمخاطره کشور را اداره کند خود را ناتوان می‌بیند باید به هر کس دیگری که از این توانایی برخوردار است فرصت دهد.

این در حالی است که با وجود تهدیدها و دستورات عون برای برخورد با کسانی که قیمت پول ملی را به بازی گرفته‌اند، قیمت ارز به روند صعودی خود ادامه می‌دهد و به آستانه 15 هزار لیره رسیده است.

همزمان، معترضان لبنانی نیز در اعتراض به از دست رفتن کنترل اقتصاد و سیاست در کشور و بی عملی نیروهای سیاسی در خیابان‌ها به تظاهرات خود ادامه می‌دهند.

سعد الحریری حدود 4 ماه است که مأمور تشکیل کابینه شده اما اختلافات وی با رئیس جمهور مانع از تشکیل دولت شده است.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
از طريق
روسیا الیوم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا