کاهش 35 درصدی خرید نفت هند از عربستان/ دهلی نو به دنبال فروشندگان تازه نفت

خبرگزاری «رویترز» خبر داد که حجم خرید نفت شرکت دولتی پالایش هند از عربستان در ماه مه 36 درصد کاهش خواهد داشت.

میدل ایست نیوز: خبرگزاری «رویترز» خبر داد که حجم خرید نفت شرکت دولتی پالایش هند از نفت عربستان در ماه مه 36 درصد کاهش خواهد داشت.

پیش از این روابط هند که سومین واردکننده و مصرف کننده بزرگ نفت در جهان است، با عربستان در پی افزایش قیمت نفت به سردی گرایید.

هند سیاست های عربستان و دیگر کشورها را عامل اصلی افزایش قیمت نفت می داند. افزایشی که در شرایط بهبود نسبی وضعیت کرونا در این کشور به نفع هند نیست.

سه منبع به «رویترز» گفته اند که شرکت های هندی پالایش نفت سفارش خرید 9.5 میلیون بشکه نفت در ماه مه به عربستان داده اند، در حالی که این مقدار قرار بود 10.8 میلیون بشکه باشد.

هند به صورت معمول ماهانه 14.8 میلیون بشکه نفت از عربستان خریداری می کند.

به منابع گفته اند که این تصمیم پس از مذاکره تلفنی وزیر نفت هند با همتای عربستانی اش، عبدالعزیز بن سلمان، گرفته شده است.

درباره مضمون مذاکرات تلفنی این دو مقام هیچ توضیحی داده نشده است.

کشورهای صادرکننده نفت و متحدانشان در قالب اوپک پلاس روز پنجشنبه با رفع تدریجی کاهش تولید نفت از ماه مه موافقت کردند. این تصمیم پس از آن گرفته شد که ایالات متحده از عربستان خواست که قیمت انرژی را کاهش دهد.

شرکت عربستانی آرامکو  روز یکشنبه قیمت رسمی نفت را برای آسیا افزایش و برای اروپا و امریکا کاهش داد.

یکی از این سه منبع، این تصمیم عربستان را غافلگیر کننده خواند.

همزمان هند به شرکت پالایش نفت خود توصیه کرده که سراغ فروشندگانی خارج از کشورهای شورای همکاری برود، در این راستا این شرکت خرید نفت خود از عراق را افزایش داده و سراغ فروشندگانی همچون برزیل و نروژ رفته است.

روز جمعه گذشته سخنگوی وزارت خارجه هند تأکید کرد که با وجود تصمیم اوپک پلاس برای رفع نسبی کاهش تولید نفت، حجم تولید همچنان بسیار کمتر از انتظار هند است.

ماه گذشته «علی الشطری»، نائب رئیس شرکت بازاریابی و فروش نفت عراق، در گفت وگو با C&P Global  گفت که عراق به صادرات نفتی خود به هند و چین ادامه می دهد و این باعث می شود که عراق جایگاه خود را در بازارهای نفت تثبیت کند.

او گفت که هند بازار مهمی برای عراق است و عراق هرگز صادرات خود به هند را متوقف نخواهد کرد مگر آنکه «قوه قهریه» در کار باشد.

صادرات نفتی عراق به هند در سال 2020 با افزایش 9.4 درصدی به 351 میلیون بشکه در روز رسید که 25 درصد نیاز نفتی هند را تأمین می کند.

الشطری تأکید کرد که بعد از هند و چین، کره جنوبی بزرگ ترین خریدار نفت عراق است و افزود که صادرات نفتی عراق به غرب بسیار کمتر از آن چیزی است که به شرق آسیا صادر می کند.

همچنین بخوانید:

عراق با افزایش صادرات به چین و هند سهم خود را از بازارهای اروپا کاهش می دهد

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
رویترز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا