بیانیه وزارت خارجه عراق در پایان گفتگوهای راهبردی با واشنگتن/ امکان انتقال نیروهای امریکایی به خارج از عراق فراهم شده است

با پایان دور سوم گفت وگوهای راهبردی عراق و امریکا، وزارت خارجه عراق بیانیه ای درباره جزئیات این گفتگوها صادر کرد.

میدل ایست نیوز: با پایان دور سوم گفت وگوهای راهبردی عراق و امریکا، وزارت خارجه عراق بیانیه ای درباره جزئیات این گفت وگوها صادر کرد.

در این بیانیه که وزارت خارجه عراق آن را منتشر کرده آمده که این مذاکرات به ریاست وزرای خارجه  عراق و امریکا برگزار شده و در آن بر اهمیت روابط دوجانبه و مسائل امنیت و مبارزه با تروریسم و اقتصاد و انرژی و محیط زیست و فرهنگ بررسی شده است.

طرف امریکایی در این مذاکرات بر احترام کامل به حاکمیت ارضی عراق و همه تصمیمات این کشور درراستای تحکیم حاکمیت ارضی‌اش و مصوبات قوای مقننه و مجریه عراق تأکید کرده است.

واشنگتن همچنین از اقدامات دولت عراق برای صدور روادید فرودگاهی برای تقویت سرمایه‌گذاری خارجی و اجرای اصلاحات اقتصادی و بهبود فضای کسب و کار و تقویت بخش خصوصی تقدیر و بر حمایت از آن تأکید کرده و افزوده که شرکت‌های امریکایی آماده کمک به تقویت اقتصاد عراق و ایجاد فرصت‌های شغلی هستند.

امریکا همچنین بر حمایت خود از تلاش‌های دولت عراق برای تأمین انرژی برق ارزان‌قیمت و متنوع کردن منابع تأمین انرژی با تقویت روابطش با کشورهایی مانند اردن و شورای همکاری و ارتباط شبکه‌های برق به این کشورها تأکید کرده است.

عراق و امریکا همچنین بر همکاری در عرصه تأمین انرژی های پاک و بهره‌برداری کامل از گاز استخراج شده با نفت و بهبود وضعیت محیط زیست تأکید کرده‌اند.

در این گفت‌وگوها همچنین امریکا از اقدامات دولت عراق برای برگزاری انتخابات پیش از موعد و تأمین امنیت برای معترضان مسالمت‌جو و فعالان مدنی و همچنین رسیدگی به وضعیت آوارگان تقدیر کرده است.

دو کشور همچنین توافق کردند که سقف روادید صادره برای مقامات  و دیپلمات‌های دو کشور به دو سال افزایش یابد تا تماس‌ها و تردد مقامات دو کشور آسان‌تر شود.

در موضوع مبارزه با تروریسم نیز با توجه به افزایش توانمندی‌های نیروهای امنیت عراق دو کشور توافق کردند که نقش نیروهای امریکایی و ائتلاف اکنون به مأموریت آموزشی و استشاری تبدیل شده که امکان انتقال باقی‌مانده نیروهای رزمی به خارج عراق را ممکن می‌کند و طرفین زمان‌بندی خروج این نیروها را پس از مذاکرات هیئت‌های فنی تعیین می‌کنند.

دو کشور همچنین تأکید کردند که پایگاه‌هایی که نیروهای ائتلاف در آن حضور دارند پایگاه عراقی است و این نیروها صرفا برای کمک به نیروهای عراقی در جنگ با داعش در این پایگاه‌ها هستند.

افزایش همکاری‌ها در بخش آموزش و آموزش عالی و صیانت از فرهنگ و میراث عراق و تنوع دینی در این کشور و بازگرداندن اموال فرهنگی عراق که به امریکا منتقل شده و برگزاری نمایشگاه‌های مجازی برای نمایش میراث فرهنگی و تاریخی ملت عراق از دیگر موضوعات مورد بحث در این گفت‌وگوها بود.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه امریکا در پایان این مذاکرات با انتشار توئیتی بر خوش بینی خود به پیشرفت در روابط دو کشور در همه عرصه های راهبردی تأکید کرد.

ساعتی پیش «قاسم الاعرجی»، مشاور امنیت ملی عراق، تأکید کرد که طرف امریکایی به عقب‌نشینی شمار قابل توجهی از نیروهای خود از عراق متعهد شده است.

او گفت که در این گفت‌وگوها پیشرفت نیروهای عراقی در مبارزه با تروریسم توضیح داده شده و طرفین توافق کرده‌اند که مأموریت مبارزه با داعش صرفا بر عهده نیروهای امنیتی عراق باشد.

الاعرجی گفت که تغییر مهمی در نوع مسئولیت ائتلاف بین المللی ایجاد شده و مسئولیت آنها استشاری آموزشی شده است و این خروج بیشتر نیروهای آنها از عراق را ممکن می‌کند.

وی افزود که طرفین توافق کرده‌اند که هیچ پایگاه خارجی در عراق وجود نداشته باشد و تأکید کرد که عراق متعهد به حفاظت از هیئت‌های دیپلماتیک و تأمین امنیت کارکنان خارجی در خاک عراق است.

الاعرجی افزود که هیچ پایگاه نظامی امریکایی در عراق وجود نخواهد داشت و تأکید کرد که درباره جدول خروج نیروهای امریکایی و خارجی از عراق توافق شده است.

او تأکید کرد که دور سوم گفت‌وگوهای راهبردی میان عراق و امریکا زیر نظر نخست‌وزیر انجام شده و موفقیت‌آمیز بوده است.

صفحه ویژه جام جهانی قطر جام جهانی
منبع
وزارت خارجه عراق

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا