جلسه سرنوشت ساز مجلس کویت با سه سؤال که احتمال انحلال دوباره مجلس را جدی کرده است

در کویت همه نگاه ها به جلسه آتی مجلس این کشور است که سه سؤال از نخست وزیر و استیضاح وزیر بهداشت در دستور کار آن قرار گرفته است.

میدل ایست نیوز:  در کویت همه نگاه ها به جلسه آتی مجلس این کشور است که سه سؤال از نخست وزیر و استیضاح وزیر بهداشت در دستور کار آن قرار گرفته است.

احزاب و گروه های مخالف دولت کویت، که تازه دو هفته است دوباره تشکیل شده، تأکید می کنند که وزیر بهداشت در مدیریت پرونده کرونا در این کشورت شکست خورده است. وزیر بهداشت برای پاسخگویی دو هفته مهلت خواست اما نمایندگان با این مهلت موافقت نکردند.

مخالفان دولت تأکید می کنند که جز به حضور صباح الخالد الحمد الصباح، نخست وزیر و پاسخگویی او رضایت نخواهند داد. پیش از این دولت با استفاده از تحریم جلسه رأی اعتماد ازسوی نمایندگان مخالف، توانسته بود از پاسخگویی فرار کند.

این مخالفان و در رأس آنها «محمد براک المطیر»، تهدید کرده اند که اگر رئیس مجلس در جلسه حاضر نشود و بخواهد موعد اجرای جلسه سؤال را به آخر دوره پارلمانی کنونی، یعنی نیمه 2022 موکول کند مانع از تشکیل جلسات مجلس خواهند شد.

المطیر در اظهاراتی تأکید کرد که آشفتگی در کویت به مراحل بالایی رسیده و باید نخست وزیر را مجبور به پاسخگویی کرد و افزود که راه حل مشکلات فعلی برکناری نخست وزیر و رئیس مجلس است چون اینها باعث شده اند که کشور تعطیل شود.

یک نماینده شاخص دیگر که نخواسته نامش فاش شود هم تأکید کرد که دولت با ریاست مجلس همدست شده اند تا قانون را دور بزنند و مانع از برگزاری جلسه سؤال از نخست وزیر شوند.

رئیس مجلس کویت پیش از این حاضر نشد درخواست 23 نماینده برای برکناری وی از ریاست مجلس را در دستور کار قرار بدهد، با این استدلال که در قانون کویت هیچ اشاره ای به برکناری رئیس مجلس نشده است.

ناظران پیش بینی می کنند که مخالفان دولت در مجلس با ایجاد آشوب مانع از رسمی شدن جلسه شوند.

مخالفان کویت در انتخابات پارلمانی این کشور که در دسامبر 2020 برگزار شد دست بالا را پیدا کردند و  می کوشند که «مرزوق الغانم»، رئیس مجلس و متحد دولت کویت را از ریاست برکنار کنند. با این همه الغانم با رأی اعضای دولت که همه در مجلس حق رأی دارند در سمت خود ماندگار شده است.

این مخالفان همچنین در ریاست کمیسیون های پارلمانی نیز شکست خوردند و  در نتیجه می کوشند که کار را به انحلال مجلس و برگزاری انتخابات پیش از موعد بکشانند.

در 25 ژانویه گذشته شیخ صباح الخالد الحمد الصباح، نخست وزیر کویت، بعد از سومین بار که مأمور تشکیل کابینه شد شعار همکاری میان دولت و مجلس و گشودن صفحه تازه در روابط آنها و کاهش تنش میان قوای مقننه و مجریه کشور را مطرح کرد.

الخالد می کوشد که در مرحله پیش رو برای نزدیک کردن دیدگاه ها با نمایندگان و تقویت همکاری ها تلاش کند.

یک هفته پس از استعفای دولت کویت، امیر کویت روز یکشنبه  صباح الخالد الحمد الصباح را بار دیگر مأمور تشکیل کابینه کرد.

ناظران تصمیم امیر کویت در انتخاب مجدد نخست وزیر مستعفی را دارای این پیام می دانند که وی تصمیمی برای تساهل و نرمش دربرابر مخالفان درون پارلمان ندارد.

نمایندگان مجلس در واکنش به صدور فرمان امیر، تأکید کردند که همکاری با دولت جدید مشروط به اجرای خواست مردمی به خصوص در اجرای قانون عفو عمومی و آشتی ملی است.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
العربی الجدید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا