انتقاد دیده بان حقوق بشر از وضعیت روزنامه نگاران در اقلیم کردستان

سازمان دیده‌بان حقوق بشر از نقض حقوق روزنامه‌نگاران بازداشت‌شده در اقلیم کردستان انتقاد کرد و دادگاه‌های برخی از این روزنامه‌نگاران را پر اشکال خواند.

میدل ایست نیوز: سازمان دیده‌بان حقوق بشر از نقض حقوق روزنامه‌نگاران بازداشت‌شده در اقلیم کردستان انتقاد کرد و دادگاه‌های برخی از این روزنامه‌نگاران را پر اشکال خواند.

در گزارش این سازمان که امروز (پنجشنبه 22 آوریل) منتشر شده آمده که دادگاه اقلیم کردستان در 16 فوریه سه روزنامه‌نگار و فعال را در دادگاهی پر از اشکال به 6 سال زندان محکوم کرد.

این بیانیه افزوده که این دادگاه‌ها با نقض معیارهای محاکمه عادلانه و با دخالت سیاسی سطح بالا همراه بوده و از دادگاه تجدیدنظر خواسته که این موضوع را در نظر بگیرد.

بلقیس والی، پژوهشگر امور بحران و نزاع در سازمان دیده بان حقوق بشر، تأکید کرد که این‌گونه دادگاه‌ها در اقلیم کردستان چیز تازه‌ای نیست و افزود که محکوم کردن افراد بابت برنامه‌ریزی برای تظاهرات سطح تازه‌ای از انحطاط در دستگاه‌ قضایی و سیاسی اقلیم را نشان می‌دهد.

این گزارش تأکید کرده که تماس بازداشت‌شدگان با خانواده‌هایشان به‌شدت محدود بوده و قاضیان اطلاعات خود را از خبرچینان محرمانه‌ای دریافت کرده‌اند که در دادگاه حاضر نشده‌اند.

هم‌زمان در مراسمی به مناسبت «روز مطبوعات کردزبان» که امروز در اربیل برگزار شد، «لاهور شیخ جنکی»، رئیس اتحادیه میهنی کردستان، خواستار پایان دادن به بازداشت و شکنجه روزنامه‌نگاران در اقلیم کردستان و بهبود فضای فعالیت آنها شد.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
العربی الجدید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا