ابراز تاسف بریتانیا برای تعویق انتخابات فلسطین/ هر چه سریعتر تاریخ جدیدی تعیین کنید

وزیر امور خارجه بریتانیا نسبت به تعویق در برگزاری انتخابات فلسطین ابراز تاسف کرد.

میدل ایست نیوز:«دومینیک راب» وزیر امور خارجه بریتانیا نسبت به تعویق در برگزاری انتخابات فلسطین ابراز تاسف کرد.

راب با بیان اینکه مایه ناامیدی است که انتخابات فلسطین به تعویق افتاده است، اظهار داشت: مردم فلسطین باید از حقوق دموکراتیک خود بهرمند شوند و اسرائیل باید مطابق با توافقنامه اسلو به فلسطینی‌ها در بیت المقدس اجازه رای دادن بدهد.

وی اظهار داشت: انتخابات مدت‌هاست به تاخیر افتاده و ما خواهان تعیین فوری تاریخ جدید آن هستیم.

در همین رابطه، «تور ونسلند»، هماهنگ‌کننده سازمان ملل برای روند صلح در خاورمیانه پیشتر از سران فلسطین خواسته بود که موعد تازه‌ای برای انتخابات فلسطین تعیین کنند.

او در بیانیه‌ای گفت که سرخوردگی بسیاری از مردم فلسطین را که به روشنی بر تمایل خود برای عملی کردن حقوق دموکراتیکشان بعد از 16 سال تأکید کرده بودند را درک می‌کند.

وی افزود که با توجه به حمایت گسترده بین‌المللی از فلسطینیان می‌خواهد که به مسیر دموکراتیک ادامه دهند و تأکید کرد که برگزاری انتخابات شفاف و عادلانه در سرتاسر نقاط اراضی فلسطینی ازجمله بیت‌المقدس شرقی امری ضروری برای نوسازی مشروعیت نهادهای فلسطینی و تقویت وحدت ملی در فلسطین است.

او افزود که این موضوع زمینه‌ را  برای مذاکرات هدفمند جهت پایان دادن به اشغالگری و تحقق راه حل دو کشوری براساس قطع‌نامه‌های سازمان ملل و قوانین بین‌المللی و توافقات سابق فراهم می‌کند.

ونسلند افزود که سازمان ملل از تقویت نهادهای قانونی در فلسطین حمایت می‌کند و گفت که تعیین موعد جدید برای انتخابات گامی مهم در اطمینان‌بخشی به ملت فلسطین است.

وی خاطرنشان کرد که وضعیت بلا تکلیفی طولانی موجب پیچیده تر شدن اوضاع شکننده کنونی می‌شود.

او همچنین از همه طرف‌ها خواست که خویشتنداری پیشه کنند و کار را به خشونت و تنش‌های بیشتر نکشانند.

هم‌زمان جنبش حماس با انتشار بیانیه‌ای مسئولیت کامل این تصمیم و پیامدهای آن را متوجه ریاست تشکیلات خودگردان فلسطین دانست.

در این بیانیه تأکید شده که این تصمیم «انقلاب بر روند مشارکت ملی بوده و نمی‌توان اوضاع ملی و اجماع مردمی را قربانی برنامه‌های یک گروه مشخص کرد».

این بیانیه افزوده که مردم قدس نشان داده‌اند که می‌توانند اراده خود را  بر اشغالگران تحمیل کنند و انتخابات را هم اجرا کنند.

در این بیانیه تأکید شده که حماس شرکت در نشست تصمیم‌گیری درباره تعویق انتخابات را تحریم کرد چون می‌دانست که فتح و تشکیلات خودگردان تصمیم خود را گرفته‌اند و موضوع قدس فقط بهانه است.

حماس از نیروهای سیاسی و مدنی فلسطینی خواست که برای «تعیین نقشه راهی ملی و پایان دادن به تک‌روی در سلطه و تحقق وحدت ملی بر پایه‌های استوار و تمرکز همه تلاش‌ها برای مقاومت دربرابر اشغالگران» همکاری کنند.

«محمود عباس» رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی در ساعت‌های پایانی شب گذشته از تعویق انتخابات پارلمانی که قرار بود 22 مه برگزار شود خبر داد.

صفحه ویژه جام جهانی قطر جام جهانی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا