سفر رئیس اتحادیه افریقا به مصر، سودان و اتیوپی برای حل بحران سد النهضه

رئیس اتحادیه افریقا و رئیس جمهوری کنگو اعلام کرد به زودی برای گفت‌وگو بر سر پرونده بحران سد النهضه به مصر، سودان و اتیوپی سفر خواهد کرد.

میدل ایست نیوز: « فلیکس چیسکدی»، رئیس اتحادیه افریقا و رئیس جمهوری کنگو اعلام کرد به زودی برای گفت‌وگو بر سر پرونده بحران سد النهضه به مصر، سودان و اتیوپی سفر خواهد کرد.

در همین رابطه، «مریم الصادق المهدی»، وزیر امور خارجه سودان تصریح کرد: تشیسکدی به وی گفته است که به زودی درخصوص مساله سد النهضه به کشورهای سودان، مصر و اتیوپی سفر خواهد کرد.

المهدی افزود: تشیسکدی خطاب به وی تاکید کرده هماهنگی میان وی به عنوان رئیس اتحادیه افریقا، دبیرکل سازمان ملل و فرستاده ویژه امریکا در شاخ افریقا با هدف یافتن راهکاری برای حل بحران سد النهضه در جریان است.

رئیس دستگاه دیپلماسی سودان اظهار داشت: امیدواریم این تلاش‌ها در راستای رویکرد سودان در لزوم مشارکت‌دهی دیگر طرف‌های جهانی در حل بحران النهضه باشد.

مصر در تامین 90 درصد از آب شرب خود به رود نیل وابسته است و هرگونه کاهش حقابه این کشور از نیل، آثار اجتماعی و اقتصادی ویرانگری بر مصر خواهد داشت، این در حالی است که آدیس‌آبابا تصریح دارد که سد النهضه با سرمایه‌گذاری 4.6 میلیارد دلاری در تبدیل این کشور به قطب انرژی منطقه نقش‌آفرین نقش‌آفرین است و می‌تواند علاوه بر درآمدزایی منجر به فقرزدایی در این کشور شود.

در این میان، اختلافات سه کشور بر سر مقدار آب رهاسازی شده از سوی اتیوپی در صورت بروز کم‌آبی متمرکز است، با عملیاتی شدن این سد، اتیوپی می‌تواند به بزرگترین کشور صادر کننده برق در آفریقا با تولید ۶۰۰۰ مگاوات برق تبدیل شود.

اتیوپی و سودان در این میان منافع خود را دارند. سد النهضه در ۲۰ کیلومتری سودان واقع شده و این کشور زیان آبی قابل توجهی نمی‌بیند بلکه برای جبران کمبود برق خود به ساخت این سد نیز امید دارد. اما مصر نگران پایین آمدن سهم آب خود است؛ آبی که آن را برای شرب، زراعت و صنعت به کار می‌گیرد.

همچنین بخوانید:

ریشه‌ اختلافات مصر، سودان و اتیوپی در سد النهضه چیست؟

 

کانال تلگرام میدل ایست نیوز telegram
از طريق
روسیا الیوم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 − 8 =

دکمه بازگشت به بالا