اتیوپی: در سال مالی آتی بیش از 100 سد خواهیم ساخت

نخست‌وزیر اتیوپی اعلام کرد آدیس‌آبابا طی سال مالی آتی بیش از 100 سد کوچک و متوسط در مناطق مختلف این کشور خواهد ساخت.

میدل ایست نیوز: «آبی احمد»، نخست‌وزیر اتیوپی اعلام کرد آدیس‌آبابا طی سال مالی آتی، بیش از 100 سد کوچک و متوسط در مناطق مختلف این کشور خواهد ساخت.

آبی احمد در مراسم افتتاح مرحله نخست جاده اداما- اواش به طول 60 کیلومتر گفت: قرار است در سال مالی آتی بیش از 100 سد کوچک و متوسط در مناطق مختلف کشور ساخته شود و ساخت این سدها نقش کارآمد و موثری در افزایش سه برابری تولیدات کشاورزی با هدف تضمین امنیت غذایی اتیوپی خواهد داشت.

نخست‌وزیر اتیوپی بر لروم تحقق برنامه اعلام شده تاکید کرد و گفت: همه طیف‌های مختلف کشور و مردم باید برای تحقق این خواسته‌ها و دیگر برنامه‌های توسعه‌ای همکاری کنند.

تصمیم دولت اتیوپی برای آغاز مرحله دوم آبگیری سد النهضه با مخالفت شدید مصر و سودان مواجه شده است؛ دو کشوری که در تامین آب خود به شدت وابسته به رود نیل هستند.

مصر در تامین 90 درصد از آب شرب خود به رود نیل وابسته است و هرگونه کاهش حقابه این کشور از نیل، آثار اجتماعی و اقتصادی ویرانگری بر مصر خواهد داشت، این در حالی است که آدیس‌آبابا تصریح دارد که سد النهضه با سرمایه‌گذاری 4.6 میلیارد دلاری در تبدیل این کشور به قطب انرژی منطقه نقش‌آفرین نقش‌آفرین است و می‌تواند علاوه بر درآمدزایی منجر به فقرزدایی در این کشور شود.

در این میان، اختلافات سه کشور بر سر مقدار آب رهاسازی شده از سوی اتیوپی در صورت بروز کم‌آبی متمرکز است، با عملیاتی شدن این سد، اتیوپی می‌تواند به بزرگترین کشور صادر کننده برق در آفریقا با تولید ۶۰۰۰ مگاوات برق تبدیل شود.

اتیوپی و سودان در این میان منافع خود را دارند. سد النهضه در ۲۰ کیلومتری سودان واقع شده و این کشور زیان آبی قابل توجهی نمی‌بیند بلکه برای جبران کمبود برق خود به ساخت این سد نیز امید دارد. اما مصر نگران پایین آمدن سهم آب خود است؛ آبی که آن را برای شرب، زراعت و صنعت به کار می‌گیرد.

همچنین بخوانید:

ریشه‌ اختلافات مصر، سودان و اتیوپی در سد النهضه چیست؟

 

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
روسیا الیوم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا