بازداشت مشاور سابق ترامپ به اتهام فعالیت برای امارات

وزارت دادگستری امریکا از بازداشت «تام براک»، مشاور سابق دونالد ترامپ به اتهام فعالیت برای منافع امارات متحده عربی خبر داد.

میدل ایست نیوز: وزارت دادگستری امریکا از بازداشت «تام براک»، مشاور سابق دونالد ترامپ به اتهام فعالیت برای تأمین منافع امارات متحده عربی خبر داد.

در بیانیه رسمی این وزراتخانه آمده که براک به 7 اتهام مربوط به همکاری با امارات بدون اعلام قبلی در فاصله آوریل 2016 تا آوریل 2018 متهم است.

براساس این بیانیه براک به همکاری چند فرد دیگر که یکی از آنها تابعیت اماراتی دارد به خواست دولت امارات برای تأثیرگذاری بر انتخابات ریاست جمهوری امریکا در سال 2016 فعالیت کرده‌اند.

این بیانیه افزوده که آنها بارها از روابط براک با یکی از نامزدهای ریاست جمهوری که در نهایت برنده انتخابات شد یعنی دونالد ترامپ استفاده کرده‌اند.

«تام براک» از قدیم روابط گسترده ای با سران کشورهای شورای همکاری و املاک فراوانی در این کشورها داشته است، با وجود این انتخاب دوست قدیمی اش «دونالد ترامپ» به ریاست جمهوری امریکا فرصتی طلایی برای او بود تا شبکه نفوذ خود را گسترش دهد.

براک که از شاخص ترین چهره های کمپین تبلیغاتی ترامپ بود توانست بیش از 100 میلیون دلار کمک برای این کمپین تأمین کند که بخشی از آن از کشورهای شورای همکاری فراهم شد.

اما امروز براک در حال بازپرسی برای توضیح درباره روابطش با امارات و عربستان است. «راشد مالک»، شریک اماراتی او هم پیش تر در دفتر تحقیقات فدرال امریکا به پرسش های بازپرسان پاسخ داد.

روزنامه «نیویورک تایمز» در سال 2019 با انتشار گزارشی تأکید کرد که براک محتوای سخنرانی ترامپ درباره انرژی در سال 2016 را با مقامات اماراتی هماهنگ کرده است. یکی از کسانی که اهمیت بسیاری در انتقال دیدگاه های امارات به دولت امریکا را داشته است راشد مالک بوده، شریک براک و دوست نزدیک ولیعهد امارات و برادر او که مسئول امنیت امارات است.

به گزارش «ای بی سی نیوز» مدیر کمپین ترامپ که هم اکنون در زندان به سر می برد، متن پیش نویس سخنرانی ترامپ را به براک داده بود و براک از طریق راشد مالک آن را به ولیعهد امارات رسانده بود تا نظرات خود را درباره آن بدهند.

«نیویورک تایمز» افزوده که روابط تام براک با راشد مالک و حاکمان عربستان سعودی و امارات حساسیت پلیس فدرال امریکا را برانگیخته است. به خصوص که در فاصله میان 2016 تا ژوئیه 2019 شرکت سرمایه گذاری مسکن کولونی که مالک آن تامس براک است یک و نیم میلیارد دلار سرمایه از عربستان و امارات دریافت کرده است.

کانال تلگرام میدل ایست نیوز telegram
منبع
الجزیره

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده + 10 =

دکمه بازگشت به بالا