جزئیاتی از نشست اربیل برای عادی‌سازی روابط با اسرائیل/ سارقی که مغز متفکر نشست شد

منبعی آگاه اظهار داشت نشست کنفرانس صلح و استرداد و عادی‌سازی روابط با اسرائیل با تلاش «جوزف برودی»و همکاری مرکز ارتباطات صلح نیویورک امریکا برگزار شده است.

میدل ایست نیوز: در نشست کنفرانس صلح و استرداد و عادی‌سازی روابط با اسرائیل که با تلاش «وسام الحردان»، در اربیل برگزار شد، «جوزف براود»، (Joseph Braude) به عنوان مغز متفکر برگزاری این نشست از طریق مرکز ارتباطات صلح واقع در نیویورک امریکا ( ‏Center for Peace Communications) عمل کرد.

این طرح مورد حمایت شخصیت‌های مهمی نظیر «مارتین ایندیک» و «دنیس روس»، مسئول پرونده خاورمیانه در زمان باراک اوباما و شخصیت نزدیک به هیلاری کلینتون قرار داشت.

جوزف براود دارای اصالت یهودی و عراقی است که پدربزرگش خاخام اعظم یهودیان در عراق بوده، اما موضوعی که برخی در تلاش برای کتمان آن هستند، این است که براود در سال 2003 میلادی در فرودگاه نیویورک از سوی مقامات امریکایی بازداشت شد و به همراه وی چندین قطعه اثر باستانی مسروقه و متعلق به موزه عراق کشف و ضبط شد و وی در سال 2004 میلادی به دنبال این اقدام زندانی شد.

به گفته منبعی آگاه، روب ساتلوف روز گذشته پیامی درباره نشست بغداد فرستاد و اعلام کرد مسئولان این نشست بر مخفی ماندن آن اصرار داشتند و در برگزاری آن، دنیس راس نقشی پررنگ ایفا کرد اما مغز متفکر نشست مذکور جوزف براود بوده است.

منبع یاد شده اظهار داشت: من به ساتلوف گفتم واکنش‌ها در عراق علیه این اقدام خواهد بود همچنین موضوع خنده‌آور این است که ما پیشتر در نشستی مهم برای بازگرفتن آثار باستانی عراق بودیم که امریکا در آن بر پایبندی خود به قانون و مبارزه با قاچاق آثار باستانی تاکید کرد و اینک نشستی به همت سارق و قاچاقچی آثار باستانی و فرد محکوم به زندان در امریکا برگزار می‌شود.

منبع مذکور ادامه داد: دولت امریکا نقشی در برگزاری این نشست نداشت و آنها به خوبی می‌دانند که رهبران عراق، مراجع دینی و افکار عمومی در عراق (حتی به نظر من افکار عمومی در اقلیم کردستان جدا از برخی سیاسیون) مخالف این نشست هستند، در همین ارتباط، مک‌گورک به من گفت: من اطمینان می‌دهم که ما نقشی در برگزاری این نشست نداشتیم و تردید دارم که وسام الحردان هم نقشی پررنگ در آن داشته باشد.

وی اظهار داشت: ارزیابی من این است که حمایت دنیس راس و دیگران از این نشست چه بسا از طریق تسهیل ارتباطات و یا توصیه به افراد بوده است و نه حمایت مادی.

منبع یاد شده اظهار داشت: سوال مهم به نظر من این است که چه کسی از این نشست حمایت مادی کرد زیرا برگزاری چنین نشستی امری هزینه‌بر است و دانستن منبع تامین مالی آن به این منجر خواهد شد که بدانیم چه منفعتی در برگزاری این نشست وجود داشته و موتور محرکه آن چه کسی بوده است؟

وی در پایان گفت: در نهایت باید بگویم که یکی از دست‌اندرکاران پروژه «توافق ابراهیم» در کاخ سفید در زمان ترامپ اکنون در راس موسسه‌ای به نام مرکز توافق صلح ابراهیم قرار دارد و بعید نمی‌دانم که وی منبع تامین مالی نشست اربیل باشد اما افراد دیگری هم در این نشست دست داشته اند.

همچنین بخوانید:

واکنش‌ها به برگزاری نشست عادی‌سازی روابط با اسرائیل در اربیل

 

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا