اقلیم کردستان: دست اندرکاران نشست اربیل از اقلیم اخراج می شوند

وزارت داخله اقلیم کردستان اعلام کرد که دست اندرکاران نشست اربیل که در آن موضوع عادی سازی روابط با اسرائیل مطرح شد از اقلیم اخراج می شوند.

میدل ایست نیوز: وزارت داخله اقلیم کردستان اعلام کرد که دست اندرکاران نشست اربیل که در آن موضوع عادی سازی روابط با اسرائیل مطرح شد از اقلیم اخراج می شوند.

در بیانیه رسمی این وزارتخانه ایالتی آمده که شماری از چهره‌های عشایری ساکن اربیل روز جمعه کنفرانسی با عنوان «صلح و استرداد» در اربیل برگزار کردند و در آن درباره مسئله عادی‌سازی روابط با اسرائیل مواضعی مطرح کردند.

این بیانیه افزوده که متولی برگزاری این نشست یک نهاد مدنی بود که گروهی از شخصیت‌ها از چند استان عراق را برای کنفرانسی با موضوع هم‌زیستی مسالمت‌آمیز و تثبیت پایه‌های فدرالیسم در عراق دعوت کرده بود اما «متأسفانه برخی مسئولان برگزارکننده از موضوع تعیین‌شده برای کنفرانس که مجوز برگزاری آن نیز بر آن اساس صادر شده بود منحرف شده و از آن استفاده سیاسی کردند».

وزارت داخله اقلیم کردستان عراق تأکید کرده که مواضع و بیانیه‌های صادره از این نشست به هیچ نحوی با سیاست رسمی اقلیم کردستان تناسب ندارد و بیانگر سیاست اقلیم نیست و برای همین اقلیم با عاملان منحرف کردن موضوع کنفرانس در هر جای عراق باشند برخورد قانونی خواهد کرد.

این بیانیه تأکید کرده که اقلیم کردستان به عنوان یک موجودیت قانونی و در چارچوب عراق فدرال پایبند به سیاست خارجی دولت مرکزی عراق است و مطلقا اجازه سوءاستفاده از آزادی و دموکراسی برای اغراض سیاسی دیگر را نمی‌دهد و کسانی که چنین کردند از اقلیم اخراج خواهند شد و در آن جایی نخواهند داشت.

پیش از این مقامات سیاسی عراق ازجمله ریاست جمهوری و نخست وزیر و رئیس مجلس و نیروها و احزاب سیاسی و همچنین سران اقلیم کردستان با انتشار بیانیه هایی مسائل مطرح شده در این نشست را به شدت محکوم کردند و موضوع عادی سازی روابط با اسرائیل را خط قرمز دانستند.

 

همچنین بخوانید:

جزئیاتی از نشست اربیل برای عادی‌سازی روابط با اسرائیل/ سارقی که مغز متفکر نشست شد

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
حکومت ایالتی کردستان

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا