سرخط خبرهاسیاسی

سودان: تداوم ساخت سد النهضه تهدیدی مستقیم علیه ما محسوب می شود

وزیر منابع آبی سودان اعلام کرد تداوم ساخت سد النهضه در سایه عدم دستیابی به توافقی حقوقی و الزام‌آور، تهدیدی مستقیم علیه سودان به شمار می رود.

میدل ایست نیوز: «یاسر عباس»، وزیر منابع آبی سودان اعلام کرد تداوم ساخت سد النهضه در سایه عدم دستیابی به توافقی حقوقی و الزام‌آور، تهدیدی مستقیم علیه سودان به شمار می رود.

عباس در دیدار با «غلین مایلز»، سفیر استرالیا گفت: سودان به دستیابی به توافق حقوقی و الزام‌آور برای تضمین تبادل اطلاعات به منظور سلامت سد الروصیرص و زندگی ملیون‌ها نفر در حاشیه رود نیل اصرار دارد.

وی اظهار داشت: سودان مستقیما از تداوم ساخت سد النهضه و مشخصا تصمیم یکجانبه در آبگیری آن توسط اتیوپی برای دومین سال متوالی تاثیر می پذیرد.

مذاکرات سه جانبه میان سودان، مصر و اتیوپی درباره سد النهضه از سال گذشته متوقف شده است و این امر به دلیل خروج سودان از مذاکرات به دلیل بی نتیجه بودن گفت‌وگوها بوده است، قاهره و خارطوم خواهان مشارکت امریکا، سازمان مللف اتحادیه اروپا و اتحادیه افریقا در این مذاکرات هستند اما آدیس آبابا اصرار دارد مذاکرات تنها زیرنظر اتحادیه افریقا انجام گیرد.

مصر در تامین 90 درصد از آب شرب خود به رود نیل وابسته است و هرگونه کاهش حقابه این کشور از نیل، آثار اجتماعی و اقتصادی ویرانگری بر مصر خواهد داشت، این در حالی است که آدیس‌آبابا تصریح دارد که سد النهضه با سرمایه‌گذاری 4.6 میلیارد دلاری در تبدیل این کشور به قطب انرژی منطقه نقش‌آفرین است و می‌تواند علاوه بر درآمدزایی به فقرزدایی در این کشور منجر شود.

در این میان، اختلافات سه کشور بر سر مقدار آب رهاسازی شده از سوی اتیوپی در صورت بروز کم‌آبی متمرکز است، با عملیاتی شدن این سد، اتیوپی می‌تواند به بزرگترین کشور صادر کننده برق در آفریقا با تولید ۶۰۰۰ مگاوات برق تبدیل شود.

اتیوپی و سودان در این میان منافع خود را دارند. سد النهضه در ۲۰ کیلومتری سودان واقع شده و این کشور زیان آبی قابل توجهی نمی‌بیند بلکه برای جبران کمبود برق خود به ساخت این سد نیز امید دارد. اما مصر نگران پایین آمدن سهم آب خود است؛ آبی که آن را برای شرب، زراعت و صنعت به کار می‌گیرد.

منبع
العربی الجدید

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا