افغانستان و برنامه هسته ای ایران محور اصلی مذاکرات بورل در قطر

جوزپ بورل پس از مذاکرات مفصل با وزیر خارجه قطر درباره تحولات افغانستان تأکید کرد که موضوع به رسمیت شناختن طالبان در افغانستان فعلا مطرح نیست.

میدل ایست نیوز: هماهنگ کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا پس از مذاکرات مفصل با وزیر خارجه قطر درباره تحولات افغانستان تأکید کرد که موضوع به رسمیت شناختن طالبان در افغانستان فعلا مطرح نیست.

به گزارش «الجزیره»، «جوزپ بورل»، هماهنگ‌کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با «محمد بن عبدالرحمن آل ثانی»، وزیر خارجه قطر، در دوحه تأکید کرد که اتحادیه اروپا به نقش قطر در افغانستان اعتماد دارد و خبر داد که این اتحادیه در سال 2022 دفتر نمایندگی در دوحه راه‌اندازی خواهد کرد.

او گفت که قطر نقشی راهبردی برای تعامل با وضعیت جدید افغانستان و تسهیل تماس با کابل و ارسال پیام‌های اتحادیه اروپا و جامعه بین‌المللی به طالبان بر عهده دارد.

بورل ابراز امیدواری کرد که قطر بتواند در بازنگری حکومت افغانستان در رفتارهایش موفق شود و افزود که اتحادیه اروپا در این عرصه به قطر اعتماد دارد و افزود که به رسمیت شناختن طالبان در افغانستان در حال حاضر مطرح نیست هرچند کسی در پی منزوی کردن افغانستان هم نیست و کمک‌های انسانی به افغانستان خواهد رسید.

او درباره مذاکرات هسته‌ای با جمهوری اسلامی ایران نیز ابراز امیدواری کرد که این مذاکرات به زودی از سر گرفته شود و افزود که ازسرگیری این مذاکرات ضروری است.

وی تأکید کرد که ایران به فعالیت های هسته ای خود ادامه می دهد و مذاکرات وین نیز متوقف شده و افزود که زمان رو به پایان است.

وزیر امور خارجه قطر نیز گفت که مذاکرات سازنده‌ و مفصلی با تنحادیه اروپا درباره افغانستان داشته و افزود که دوحه از جامعه بین‌الملل می‌خواهد که افغانستان را منزوی نسازند.

او از حکومت موقت افغانستان نیز خواست که برای «حفاظت از دستاوردهای ملت افغان» تلاش کند و افزود که آنچه اخیرا در افغانستان رخ داده ناامیدکننده است.

وی همچنین تأکید کرد که قطر بخشی از منطقه است و برای کاهش تنش در منطقه و پیشبرد مذاکرات هسته‌ای با ایران تلاش می‌کند.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
الجزیره

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا