رکوردشکنی زنان در کسب کرسی های مجلس عراق

در انتخابات عراق زنان با کسب 97 کرسی، 14 کرسی بیش از کرسی‌های اختصاص‌یافته به زنان یا سهمیه جنسیتی (کوتا) به دست آورده‌اند.

میدل ایست نیوز: نتایج نهائی غیر قطعی انتخابات عراق نشان می‌دهد که زنان در کسب کرسی‌های پارلمان رکورد تازه‌ای ثبت کرده و از سهمیه 25 درصدی خود کرسی‌های بیشتری کسب کرده‌اند.

انتخابات 10 اکتبر عراق شاهد چند رکوردشکنی مهم بود؛ ازجمله پیروزی چشمگیری زنان، دستیابی نامزدهای مستقل به 40 کرسی، پیروزی حدود 15 نماینده از گروه‌های برآمده از تظاهرات.

دبیرخانه هیئت دولت عراق خبر داد که زنان در انتخابات این کشور 97 کرسی (مجموع کرسی‌های مجلس عراق: 329 کرسی) به دست آورده‌اند و تأکید کرد پیروزی این تعداد از زنان در انتخابات گامی ضروری در روند افزایش مشارکت سیاسی آنان است به خصوص که آنان بازتاب‌دهنده رأی زنان عراقی هستند.

«یسری کریم محسن» مدیر کل اداره افزایش توانمندی‌های زنان در دبیرخانه دولت عراق تأکید می‌کند که تحلیل اولیه نتایج انتخابات نشان می‌دهد که زنان با کسب 97 کرسی، 14 کرسی بیش از کرسی‌های اختصاص‌یافته به زنان/ سهمیه جنسیتی (کوتا) به دست آورده‌اند.

به گفته این مقام عراقی، 57 زن صرفا با تکیه بر رأی خود و بدون نیاز به قانون «کوتا» به انتخابات راه یافته‌اند.

قانون انتخابات عراق تشکل‌های سیاسی این کشور را ملزم می‌کند که 25 درصد نامزدهای خود را از زنان انتخاب کنند. همچنین به موجب این قانون از هر چهار نامزدی که پیروز انتخابات می‌شود یکی از آنها صرف نظر میزان رأیی که آورده باید زن باشد. مثلا در سال 2014، جاسم الحلفی علیرغم اینکه 17 هزار رأی آورده بود کرسی خود را به شروق العبایجی که کمتر از هزار رأی آورده بود واگذار کرد.

«قاسم محمد جبار»، کارشناس امور انتخابات، تأکید می‌کند که نظام دوایر انتخابی متعدد که برای اولین بار در این انتخابات مبنا قرار گرفته به زنان کمک کرد که تعداد کرسی‌هایشان را در انتخابات افزایش دهند و وابستگی‌شان به قانون کوتا کمتر باشد.

به نظر وی، برخی شگردهای انتخاباتی نیز به پیروزی زنان کمک کرد. مثلا ائتلاف دولت قانون در دایره 12 استان بغداد فقط یک نامزد داشت که آن هم زن بود و هواداران این ائتلاف بدون آنکه وی را بشناسند به توصیه ائتلاف به وی رأی دادند. این وضعیت در مورد دیگر تشکل‌های سیاسی هم بود.

 

همچنین بخوانید:

عجایب انتخابات عراق: پیروزی نامزد متوفی و تخریب آسفالت توسط نامزد بازنده

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
الشرق الاوسط

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا