ناگفته هایی از شب شهادت سردار سلیمانی از زبان «عادل عبدالمهدی»

«عادل عبدالمهدی»، نخست وزیر سابق عراق، در مصاحبه ای تلویزیونی درباره شب شهادت سردار سلیمانی ناگفته‌هایی را بیان کرد.

میدل ایست نیوز: «عادل عبدالمهدی»، نخست وزیر سابق عراق، در مصاحبه ای تلویزیونی درباره شب شهادت سردار سلیمانی ناگفته‌هایی را بیان کرد.

عادل عبدالمهدی در مصاحبه الملل خبرگزاری صداوسیمای ایران، به مناسبت دومین سالگرد شهادت حاج قاسم سلیمانی و حاج ابومهدی المهندس، گفت: «رابطه من با شهید حاج قاسم سلیمانی به سال 2000 میلادی باز می‌گردد، آن زمانی که حاج قاسم به دفتر آیت الله شهید محمد باقر حکیم می‌آمد و با ما جلسات متعددی جهت بررسی تحولات عراق و منطقه برگزار می‌کرد. آنجا بود که رابطه شخصی من با شهید قاسم سلیمانی مستحکم‌تر شد و این رابطه تا بعد از سرنگونی رژیم صدام و تا مدت کوتاهی قبل از شهادت ادامه داشت. جالب است بدانید هرگاه با وی جلسه‌ای برگزار میکردیم با اطمینان کامل به نتیجه می‌رسیدیم. چون مطمئن بودیم ایشان در هر موضوعی همیشه طرف دار حق بود.»

وی در مورد جزئیات شب ترور شهید سلیماتی افزود: بامداد همان روز قرار بود راس ساعت هشت و نیم صبح میزبان شهید حاج قاسم باشم تا موضوعات مختلفی را با همدیگر بررسی کنیم؛ لذا نیمه شب مشغول تدوین برخی نکات مهم برای مطرح شدن ان‌ها در جلسه صبح بودم که به یکباره و سراسیمه مدیر دفترم امد و گفت: رئیس کل اطلاعات عراق جناب آقای مصطفی الکاظمی که نخست وزیر کنونی است به من خبر داد انفجاری مهیب در فرودگاه بغداد رخ داده و هنوز از ماهیت آن اطلاعی ندارند. من نگران شدم. هرچند که نمی‌دانستم حاج قاسم از کدام مرز زمینی یا هوائی قرار است به بغداد بیاید، اما دلشوره داشتم بخصوص اینکه فهمیدم لحظاتی قبل از انفجار یک هواپیما از دمشق وارد بغداد شده است. فورا با سفارت ایران تماس گرفتم و از ان‌ها در خصوص حاج قاسم سوال کردم و ان‌ها نیز اظهار بی اطلاعی کردند. به محل کارم رفتم و تحولات فرودگاه بغداد را لحظه به لحظه پیگیر شدم. تصاویر یکی پس از دیگری منتشر می‌شد تا به یکباره تصویر دست شهید و انگشتر او را دیدم و تازه فهمیدم که حاج قاسم و ابو مهدی المهندس را هدف قرار داده بودند. من آن دست و آن انگشتر را به خوبی می‌شناختم. واقعا لحظه دشواری بود. مصطفی الکاظمی و اعضای سفارت ایران فورا خودشان را به نخست وزیری رساندند و جلسه‌ای فوق العاده تشکیل دادیم تا پیامد‌های این ترور را بررسی کنیم. تا صبح بیدار بودم و امریکائی‌ها راس ساعت شش صبح به وقت بغداد اعلام کردند که خودشان عامل این ترور بودند. من از فرط عصبانیت و ناراحتی هرگونه تماس با امریکائی‌ها را قطع کردم. کاخ سفید، وزارت امور خارجه و حتی وزارت دفاع امریکا تلاش کردند با من صحبت کنند، اما من نپذیرفتم، چون خنجر از پشت زدن ان‌ها را تحمل نمی‌کردم.

عادل عبدالمهدی تصریح کرد: ما به شورای امنیت شکایت کردیم و با طرف ایرانی چندین کارگروه ویژه تشکیل دادیم. این جنایت قابل پوشش نیست بخصوص اینکه طرف قاتل خودش و در عالی‌ترین سطح امریکا به این ترور اعتراف کرده است. اقدام آن‌ها یک جنایت بود. کسی این تصور را نکند که عراقی‌ها قضیه ترور شهید سلیمانی و ابو مهدی المهندس را فراموش کرده اند. این قضیه فراموش شدنی نیست، اما در برخی مقاطع شرایط در عراق پیچیده است و این ممکن است روند تکمیل تحقیقات را کند بکند، اما آن را متوقف نخواهد کرد.

بغداد امروز شاهد تجمعی در سالروز شهادت سردار سلیمانی با حضور اقشار گوناگون مردم و چهره های سیاسی این کشور بود.

ما را در تلگرام دنبال کنید ما را در تلگرام دنبال کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا